Konopnica žltkastobiela - Galeopsis segetumKonopnica žltkastobiela - Galeopsis segetum

Konopnica žltkastobiela

 

Lat.: Galeopsis segetum
Ľudové názvy: konopnica, srba, ziabor, oziabla zelina

 

Opis

Jednoročná bylina z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), predtým pyskatých (Labiatae) s vláknitým koreňom. Má 20-40 cm vysokú, rozkonárenú stonku s uzlinami, hodvábisto chlpaté listy a bledožlté pyskaté kvety s fialovou kresbou. Plody sú tvrdky. Kvitne od júla do augusta. Je medonostá.

 

Výskyt

Rastie zriedkavo na poliach medzi obilím a na rumoviskách

 

Pestovanie

Darí sa jej v suchej, málo vápenitej piesočnatej pôde s teplejším podnebím na slnečnej strane. Rozmožujeme ju semenami, ktoré vysievame neskoršie v jeseni, alebo včasnejšie na jar, lebo na klíčenie potrebujú vlhkosť a mrazy. Hnojíme opatrne, najmä ak ide o priemyselné hnojivá, lebo všetky neznáša. Na rastline sa priživujú rôzne huby.

 

Zber

Zbierame kvitnúcu vňať. Sušíme riedko rozloženú prirodzeným teplom (ak umelým, tak pri teplote do 30°C), rýchlo, aby si zachovala pôbodnú farbu listov i kvetu. Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.

 

Droga

Herba galeopsidis (Galeopsidis ochroleucae seu dubiae). Je takmer bez pachu, horkastoslanej chuti.

 

Obsahové látky

Obsahuje kyselinu kremičitú (časť z nej je rozpustná vo vode), triesloviny, éterický olej, saponíny, dosiaľ nepreskúmanú horčinu, živicu, vosk a iné látky

 

Vlastnosti

Expektorans, diuretikum, adstingens, antifizikum.

 

Úžitok

Súčasť niektorých expektoračných prípravkov. Osoží pri chorobách dýchacích ciest a močových ústrojov, ako aj pri málokrvnosti, tuberkulóze, pri žalúdočných a črevných kataroch a pri poruchách sleziny. Napomáha látkovej premene. Zvonku slúži na hojenie rán.

 

Poznámka

Z príbuzných druhov má žltkastobiele kvety aj statná, až 1m vysoká konopnica úhľadná (Galeopsis speciosa Mill., syn. G. versicolor Curt., G. grandiflora Dom. et Podp., č. konopice zdobná), rastúca v lesoch a na pasienkoch; ostatné majú korunky s pyskami v rôznych, najmä ružových a žltých farebných odtieňoch.