Materina dúška - Thymus serpyllum L.Materina dúška - Thymus serpyllum L.

Materina dúška

 

Lat.: Thymus serpyllum L.
Ľudové názvy: materidúška, živilka, kukučky

 

Opis

Trváca bylina z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), predtým pyskatých (Labiatae) s vretenovitým koreňom, z ktorého vyrastajú 10-30 cm vysoké, poliehavo alebo vystúpavo rozkonárené stonky, často sa zakoreňujúce, s drobnými lístkami a tmavo, alebo jasne fialovými, niekedy aj bielymi kvetmi. Plody sú tvrdky. Predstavuje súbor príjemne voňajúcich druhov alebo plemien, ktoré kvitnú od apríla do septembra. Medonosná.

 

Výskyt

Rastie na suchých a slnečných miestach, najmä lúkach, stráňach, kopcoch a pod.

 

Zber

Zbierame kvitnúcu vňať, ktorú režeme nad zemou a očistíme od primiešanín. Suší me pri teplote do 35°C (silicová droga). Schne rýchle. Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.

 

Droga

Herba serpylli, Herba thymi. Aromatické, majú korenistú chuť.

 

Obsahové látky

Obsahuje éterický olej so zložkam; cymol (hlavná u Herba serpylli), tymol (hlavná u Herba thymi), karvakrol atď., ďalej triesloviny, horčiny, saponíny, živicu a iné látky.

 

Vlastnosti

Aromatikum, expektorans, adstringens, mierne antiseptikum.

 

Úžitok

Súčasť čajovín a iných liečivých prípravkov. Osožia pri chorobách dýchacích ústrojov, poruchách trávenia (nadúvanie, hnačka) a pri zápaloch močových ciest. Zvonka ako kloktadlo a do kúpeľa pre deti a nervove vyčerpané, alebo lámkou trpiace osoby. Silicové zložky odstraňujú nepríjemný zápach z úst. Z Herba thymi získaný tymol slúži pri výrobe zubných pást a ústnych vodičiek. Má dosť silné antiseptické účinky (vnútorne jedovatý!).