Repík lekársky - Agrimonia eupatoria L.Repík lekársky - Agrimonia eupatoria L.

Repík lekársky

 

Lat.: Agrimonia eupatoria L.
Ľudové názvy: repík, repíček, starček, konopínec, útrobník, boží bič

 

Opis

Trváca bylina z čeľade ružovitých (Rosaceae) s krátkym, málo rozkoreneným podzemkom. Má 30-80 cm vysokú priamu, zväčša jednoduchú drsno chlpatú stonku s nepárno perovitozloženými nerovnako veľkými listami, zakončenú klasovitými strapcami drobných žltých kvetov. Kvitne od júna do augusta, príjemne vonia. Medonosná.

 

Výskyt

Rastie na suchých miestach v hájoch a lesoch, na rúbaniskách a čistinách, stráňach a lúkach, pasienkoch, kopcoch, popri cestách atď. vo viacerých odrodách (r. l. pravý, voňavý a i.).

 

Pestovanie

Darí sa mu v hlinitopiesočnatej humóznej pôde. Rozmnožujeme ho delením trsov, alebo semenami, ktoré vysievame priamo na pole, dobre očistené od buriny, v jeseni alebo na jar tak, aby semená mohli premrznúť. Klíčia pomaly a nepravidelne. Mladé rastlinky vyžadujú časté zavlažovanie a okopávanie. U nás je šľachtený.

 

Zber

Zbierame kvitnúcu vňať. Odrezávame najviac 5 mm hrubé stonky s prízemnými listami a práve sa rozvíjajúcimi kvetmi. Hrubšie časti byle odstránime. Ak sú byle príliš hrubé a tvrdé, zbierame iba prízemné listy a kvetné vŕšky, na ktorých ešte niet veľa plodov. Hrdzou napadnuté listy nezbierame. Sušíme pri teplote do 35°C, uschovávame dobre uzavreté, chránené pred svetlom a vlhkom.

 

Droga

Herba agrimoniae (Agrimoniae eupatoriae). Slabo aromatická, korenistohorkastej chuti.

 

Obsahové látky

Obsahuje triesloviny, flavónové farbivo, éterický olej, horčiny. kyselinu kremičitú, cholín a iné látky.

 

Vlastnosti

Adstringens, stomachikum (cholagogum), diuretikum, antiflogistikum, gargarizmum.

 

Úžitok

Protizápalovo účinkujúca droga. Súčasť priemyselne vyrábaných žlčopudných čajovín a iných liečivých prípravkov. Osoží pri poruchách žlčníka i pečene, pri zápaloch dýchacích a močových ciest, pri žalúdočných a črevných kataroch, ako aj pri nočnom pomočovaní detí. Zvonku sa používa na prípravu kloktadiel a na obklady, alebo na omývanie ťažko sa hojacich rán, hnisavých vyrážok, odrenín, popálenín atď.

 

Upozornenie

Nezamieňať s druhmi vzrastom podobnými repíku, najmä s divozelom čiernym (Verbascum nigrum L., č. divizna černá), ktorého časti by sa nemali v droge nachádzať.