Saturejka záhradná - Satureja hortensis L.Saturejka záhradná - Satureja hortensis L.

Saturejka záhradná

 

Lat.: Satureja hortensis L.
Ľudové názvy: šťúbrik

 

Opis

Jednoročná bylina z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), predtým pyskatých (Labiatae) s drevnatým koreňom. Má kríčkovito rozkonárenú, naspodku drevnatú stonku, vysokú 15-30 cm, drsne ochlpenú a na nej sú úzkokopijovité, drobné, na oboch stranách žľaznatobodkované listy a biele, alebo ružové pyskaté kvety s fialovým nádychom. Plody sú tvrdky. Kvitne od júna do septembra. Prenikavo vonia. Je medonosná.

 

Pestovanie

Pestujeme ju v kyprej, živnej záhradnej pôde v teplej polohe. U nás sú tradičné dve odrody: jenoročná, riedko olistená a trváca alebo zimná, husto olistená, so širšími listami a klasnatými kvetmi. Jednoročnú vysievame priamo na pole, trvácu predpestujeme, alebo rozmnožujeme aj delením trsov. Na semeno zbierame rastliny, keď spodné plody začínajú hnednúť, alebo slabo vypadáva. Necháme dozrieť a po vymlátení semeno očistíme. Častým škodcom rastliny sú hrdze.

 

Zber

Zbierame kvitnúcu vňať a to nie príliš nízko, aby rastlina mohla ešte znova vyrásť (kvôli ďalšiemu zberu v roku). Sušíme hneď a rýchlo pri teplote do 35°C (silicova droga) v tenkých vrstvách bez obracania. Uschovávame opatrne, aby sa listy nedrobili. Správne usušená vňať má byť olistená a nemá stratiť pôvodnú farbu. Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.

 

Droga

Herba saturejae. Má silne korenistý pach i chuť.

 

Obsahové látky

Obsahuje triesloviny, éterický olej (hlavné zložky karvakrol, cymol, ďalej fenoly a fenolétery), cukor a iné látky.

 

Vlastnosti

Aromatikum, antidiaroikum, karminativum, anthelmintikum.

 

Úžitok

Liečivá technická droga. Upotrebuje sa najmä na získavanie silice. Osoží pri hnačke, nadúvaní, ako aj proti črevným parazitom a pri oneskorenej menštruácii. V domácnosti sa používa ako korenie pri príprave jedál spôsobújúcich nadúvanie (strukoviny, napr. fazuľa a hrach, hlúboviny, napr. kapusta, kel a iné), ako aj do polievok, omáčok a pri spracovaní údenín. Silným pachom odpudzuje hmyz, event. aj blchy a iných príživníkov v byte (priamo, alebo vo forme záparu).

 

Poznámka

Čeľade hluchavkovitých a mrkvovitých zahrňujú veľa rastlín, obsahujúcich éterické oleje, ktoré využíva s spracováva farmaceutický priemysel. Sú to napríklad levanduľa, materina dúška, mäta, medovka, pamajorán, šalvia, yzop, ďalej bedrovník, aníz, fenikel, koriander, petržlen, rasca atď.