Slimák najväčší - Limax maximus[br]Foto: [b]Ondřej Zicha[/b][br][url]www.biolib.cz[/url]Slimák najväčší - Limax maximus
Foto: Ondřej Zicha
www.biolib.cz

Slimáky a slizniaky

 

Škodia na rastlinách v skleníkoch, pareniskách i na voľne pestovanej zelenine, jahodách a pod. Poškodzujú listy a plody. Všade kde sa pohybujú, nechávajú po sebe perlovolesklý suchý sliz. Škodia najmä v noci, cez deň sú ukryté na vlhkých miestach.

Slizniačik poľný (Deroceras agreste) dosahuje dĺžku 4 – 6 cm, základnú farbu tela má žltobielu, na ktorej sú roztrúsené hnedé, sivé a čierne škvrny. Sliz má biely nepriesvitný. Obľubuje skôr suchšie podmienky.
Slizovec záhradný (Arion hortensis) telo má dlhé 3 – 5 cm, základná farba tela je sivočierna so svetlejšou kresbou. Sliz má žltý. Rovnako znáša suchšie i vlhkejšie podmienky, poškodzuje predovšetkým jahody.
Slimákovi najväčšiemu (Limax maximus) vyhovujú vlhšie podmienky a organickou hmotou dobre zásobené pôdy, preto najčastejšie škodí vo fóliových krytoch. Slimák najväčší môže dosiahnuť dĺžku 10 i viac centimetrov. Základná farba tela je žltosivá, s tmavými škvrnami.

Jedince všetkých troch druhov prezimujú medzi zvyškami rastlín. Škodiť začínajú až v apríli. Do mája sa vyvinú dospelci.

Ochrana: Najintenzívnejšie sa musíme brániť v období hlavnej škodlivosti a to v apríli, máji, koncom leta i v jeseni, keď škodca vyhľadáva zimné úkryty. Na ničenie možno použiť návnadový prípravok Limacid. Polievkovú lyžicu návnady položíme na sklo alebo inú suchú podložku a vyložíme večer na miesta výskytu. Pri vysokej vlhkosti návnady často obnovujeme. Odporúča sa aj posýpanie okolia rastlín superfosfátom alebo inými žieravými hnojivami, prípadne páleným vápnom, ak to dovoľuje agrotechnika.