Pestovanie čiernych ríbezlí
Čierne ríbezle majú svoje špecifické vlastnosti, ktorými sa odlišujú od červených a bielych ríbezlí. Plody majú vyšší obsah nutričných látok. Môžeme o nich povedať, že sú koncentrátom vitamínov, minerálnych látok a látok špecificky účinných, ktoré priaznivo pôsobia na ľudský organizmus.
Aby nám čierne ríbezle bohato a pravidelne rodili, musíme urobiť správny výber kultivarov. Kultivary, ktoré pestujeme v našich záhradkách, by mali mať veľké bobule v dlhých strapcoch, aby sme zber mohli urobiť rýchlo a kvalitne. Plody na kroch čiernych ríbezlí po dozretí nevydržia a opadávajú. Z tohoto hľadiska je potrebné, aby sme pri väčšej výsadbe mali viac kultivarov s postupným časom dozrievania plodov v 2 až 4-dňových intervaloch.
V záhradkách odporúčame pestovať kultivary a hybridy so vzrastenými, primerane zahustenými krami, ktoré majú vysoký stupeň samoopelivosti a vysoký stupeň rezistentnosti proti mrazom v dreve a kvete. Tie kultivary, ktorých výhonky alebo celá nadzemná časť kra často v zimnom období a v predjarí vymŕza, radšej nesadíme.
- Otelo - je kultivar, ktorý bol vyšľachtený na ŠVS v Bojniciach z kríženia v roku 1959 (Boskoop Giant x Silvergieter). Do listiny povolených odrôd bol zapísaný v roku 1983. Tento kultivar má vzrastné, nepoliehavé, nezahustené kry, ktoré v zimnom období nebývajú v dreve poškodzované. Bobule sú veľké, v dlhých strapcoch so stopkou. Dozrievajú v prvej dekáde júla. V dobrých podmienkach a pri bohatej úrode ručne naoberáme 15 kg za hodinu. Má vysoký stupeň samoopelivosti a zároveň je i dobrým opeľovačom.
- Hybrid BO 539 Lúčnica - pochádza z kríženia v roku 1959 (Goliaš x Silvergieter). Má vzrastné, polovzpriamené až vzpriamené kry, redšie, s hrubými hlavnými výhonkami a s redším a kratším postranným obrastom. Plody dozrievajú chutné a dobrej konzistencie. Kry po výsadbe majú skorý nástup rodivosti (krátke juvenilné obdobie). Je dobrým opeľovačom a sám hybrid má vysoký stupeň samoopelivosti.
- Hybrid BO 663 Vltava - pochádza tiež z kríženia v roku 1959 (Silvergieter x Holandská čierna). Kry majú mohutný vzrast. Kostrové výhonky sú hrubé, dlhé, pružné, s dlhým postranným obrastom, takže celkový tvar kra je guľatý až rozložitý. Strapce majú vysokú hmotnosť a dostatočne dlhú stopku. Plody dozrievajú 5 dní po kultivare Otelo. V rokoch plnej rodivosti krov a bohatej úrode, výkon pri ručnom zbere môže byť až 20 kg za hodinu.
- Hybrid BO 520 Zuzka - pochádza z kríženia v roku 1966 (Silvergieter x Viktória). Má kompaktné, stredne vzrastné kry, guľatého tvaru, ktoré sa pri bohatej úrode rozkladajú. V porovnaní s ostatnými kultivarmi a hybridmi, plody neskoro dozrievajú a to týždeň po BO 663 Vltava. Bobule sú v stredne dlhých strapcoch a na vodivých konárikoch tvoria často husté zoskupenia. Najcennejšou vlastnosťou tohto hybridu je jeho vysoký stupeň rezistentnosti proti mrazom a ceníme si tiež neskoré dozrievanie plodov.
- Hybrid BO 700 Eden - predstavuje novú kvalitu v pestovaní čiernych ríbezlí, pretože na kríženie sa použil botanický druh Ribes dikuscha. Pochádza z kríženia v roku 1968 (Climax x Ribes dikuscha). Kry sú mohutného vzrastu s dlhými a silnými kostrovými výhonkami. Postranný obrast je bohatý a dlhý. Bobule sú na dlhých stopkách v dlhších strapcoch a tvoria na konároch husté zoskupenia. Bobule sú veľké až veľmi veľké, matné, dobrej konzistencie, kyslosladkej chuti a po dozretí dlhšie vydržia na kre. Rodivosť je bohatá každý rok. Hybrid BO 700 Eden má vysoký stupeň rezistentnosti proti škodlivým činiteľom, vrátane proti mrazom v období kvitnutia.
- 'Wusil' - Z introdukovaných kultivarov zo záhradkárskeho hľadiska sa javí ako perspektívny kultivar 'Wusil' (Nemecko). Vyniká vzpriameným, stredne hustým habitusom kra, veľkosťou bobúľ a vysokou hmotnosťou strapcov. 'Bogatýr'(Rusko) má dobrú každoročnú rodivosť, vysokú rezistentnosť krov proti škodlivým činiteľom. Bobule sú veľké, lesklé, v strapcoch so stopkou a sú dobrej konzistencie. 'Fertôdi' začali pestovať v Maďarsku v roku 1976. Je to klon kultivaru 'Brôdtorp'. Líši sa od neho vzpriamenejším habitusom krov, je úrodný, má dlhšie strapce a väčšie bobule. Minaj Šmirev (Rusko) má veľké bobule a ceníme si pri ňom tiež skoré dozrievanie plodov. Kry sú stredne vzrastné, značne odolné proti hubovým chorobám a mrazom.