Jar je obdobie, keď sa väčšina orchideí prebúdza z obdobia pokoja a začína znova rásť. Marec, apríl a máj sú medzi pestovateľmi orchideí mesiacmi najväčších starostí s presádzaním, odstraňovaním starých odumretých rastlín, miešaním substrátu a hľadaním vhodných nádob na sadenie. Od kvalitnej práce v tomto období veľa závisí rast orchideí po celý rok a tvorba kvetov. Keďže nie je možné stanoviť jednotné zásady presádzania a pestovania v tomto období, je potrebné prihliadať na požiadavky každého druhu osobitne. Uvediem ošetrenie dvoch často pestovaných orchideí.
Dendrobium phalaenopsis Fitz. začína koncom februára a začiatkom marca svoj vegetačný cyklus, začína pučať. Je čas na presádzanie. Substrát na presádzanie zostavíme podľa komponentov, ku ktorým sa najľahšie dostaneme. Najstaršia a osvedčená zmes je nasledovná: 3/8 Osmunda, 3/8 Polypódium, 2/8 Šphagnum, k tomu pridáme trocha dreveného uhlia a rohovej múčky. Vzhľadom na to, že Osmunda je úzkoprofilový materiál, môžeme zostaviť novšiu zmes: Polypodium, vláknitá rašelina, Sphagnum, drevné uhlie a rohová múčka, alebo borovicová kôra, vláknitá rašelina, polystyrén, Sphagnum a prídavok drevného uhlia a rohovej múčky, prípadne niektoré zložky vylúčime, alebo obmieňame v rôznych kombináciách.
Na presádzanie pripravíme všetky rastliny, ktorých nový výhonok by mohol prerásť okraj črepníka. Rastlinu vyberieme z črepníka a uvoľníme prirastené vzdušné korene, ako aj korene, ktoré sú uschnuté, alebo uhynuté. Koreňový bal uvoľníme, odstránime starú zmes, v prípade potreby korene preriedime a pripravíme na presádzanie. Používame primerane veľký, radšej však menší črepník. Dno črepníka opatríme trojcentimetrovou vrstvou drviny črepov, ktoré budú slúžiť na odvedenie prebytočnej vody. Rastlinu umiestnime do črepníka tak, aby sa dotýkala okraja a nový výhonok mal dostatok priestoru. Priestor má byť taký veľký, aby vyhovoval dvom až trom novým výhonkom. Rastlinu sadíme pevne. Pri slabom zasadení sa ťažko tvoria nové korene. Nový výhonok má dosahovať okraj črepníka, pri ktorom vytvoríme priehlbinu na polievanie. Substrát na sadenie má byť vlhký, ale nie mokrý. Po presadení udržiavame vysokú vzdušnú vlhkosť a rastlinu umiestnime na teplé miesto. Polievať začíname, až keď sa objavia nové korene. Keď dorastie nový výhonok do veľkosti 15 až 20 cm, polievame výdatne. Dbáme na to, aby do večera listy rastliny uschli a cez noc pri zníženej teplote neboli mokré. Do júla, augusta výhonky dozrejú a začne sa tvorba kvetu. Znížime preto vlhkosť vzduchu a doprajeme rastlinám čerstvý vzduch. Pri intenzívnom slnečnom žiarení tienime. Postrekujeme proti škodcom a nočné teploty znižujeme na 16-18°C. Počas kvitnutia polievame opatrne, aby sme vodou neostriekali kvety.
Paphiopedilum Pfitz. pestujeme v podstate v troch rôznych prostrediach, v studenom, temperovanom a teplom. Druhy s farebnými a fľakatými listami bývajú teplomilné, druhy s jednofarebnými listami studenomilné, alebo vyžadujú temperované prostredie. Zhodujú sa ale v tom, že v lete vyžadujú vysokú vzdušnú vlhkosť, čerstvý vzduch, stále vlhkú pôdu a časté zahmľovanie. Črepníky s rastlinami je výhodné zapustiť do vlhkého machu. Je nesprávne rastliny v črepníkoch vešať, alebo ukladať na vzdušný mrežovaný stôl. Paphiopedilu je dobre každoročne presádzať.
Vhodný substrát na sadenie:3/4 Sphagnum, 1/4 porezané papradinové korene s prídavkom bukového lístia. Pri presadzovaní môžeme rastliny deliť a takto vegetatívne rozmnožovať. Napomáhame tým aj tvorbe kvetov. Zdravé odkvitnuté rastliny pri vyklopení z črepníka sa spravidla samé rozpadávajú na viaceré trsy. Sadíme tak, že ku každej starej ružici pridávame jednu novú, ktorá môže do konca roka kvitnúť. Je veľmi nesprávne oddeľovať iba mladé výhonky, ktorých rast do dospelosti by trval niekoľko rokov. Samotné dvojročné odkvitnuté rastliny zasadíme zvlášť. Vyženú nové výhonky, ktoré za dva roky môžu kvitnúť.