Predstavy tropických diaľav, dobrodružné cesty "lovcov orchideí" a tajuplnosť vytvorená neprístupnosťou a ťažkosťami pri ich zadovážení sa bezosporu vo veľkej miere pričinili na jednej strane o propagáciu a na druhej strane o záujem o orchidey. Najväčšiu zásluhu však v kliesnení cesty k povedomiu a obľube širokého okruhu ľudí majú samotné kvety orchideí.
Poznávame ich ako jednofarebné, alebo viacfarebných odtieňov. Počnúc snehovo bielou (Coelogyne cristata) cez jemné odtiene krémovej ( Miltonia flavescens), žltej (Dendrobium aggregatum), ružovej (Vanda ccerulea) k žiarivo červenej ( Epidendrum vitellinum, Sophronitis coccinea) alebo fosforeskujúco žltej (Oncidium varicosum). Obdivujeme sýtosť a plnosť hnedej ( Oncidium crispum), fialovej (Dendrobium nobile), či zelenej (Cymbidium Iowianum). Najviac nás však zaujmú kombinácie farieb; fialová, hnedá, zelená (Paphiopedilum glaucophyllum), biela, fialová, zelená (Brassavola nodosa), jasnočervená a biela ( Calante vestila), fialová, červená, žltá (Oncidium lanceanum) a iné.
Farebnú stupnicu kvetov orchideí ďalej umocňuje ich tvarová rôznorodosť, bizarnosť a dokonalá ladnosť. Principiálna zostava kvetu orchideí pozostávajúca z vonkajšieho okruhu - sepalov a vnútorného okruhu petalov, z ktorých jeden je diferencovaný na pysk -Iabellum, tvarovo "rozpracovaný" do najrôznejších foriem.
Veľmi zaujímavú skupinu tvoria orchidey rodu Paphiopedilum charakterizované pyskom v tvare mieška. Kvet pripomína miniatúrnu črievičku. Vzhľad týchto orchideí (črievičník), ako i iných bol zrejme východiskom pri určovaní ich pomenovania. Peknými predstaviteľmi rodu Paphiopedilum sú napr. východoázijská forma Paphispedilum sukhakulii, Paphispedilum glaucophyllum alebo Phragmipedium caudatum.
Náročnou úlohou je popísať tvarovú jedinečnosť rodu Masdevalia, bohatosť rodu Cattleya, či ladnosť línií predstaviteľov rodu Laelia. Našej pozornosti nemôže ujsť výstredná elegancia štíhleho Epidendrum ciliare a na druhej strane skromná krása Sophronitis cernua. Niekoľko stovák trblietavých kvietkov, ako roj žltých motýľov, narátame na tenkej stonke niektorých Oncidií. Prekrásny exotický hmyz imituje kvet Oncidium papilio. Jemné kožúšky nám predkladá na obdiv nejedno labellum Dendrobia. Nespútanou a divou krásou podmorského života upozorňuje na seba Epidendrum cochleatumalebo Brassavola cucuIata. Sú kvety orchideí podobajúce sa letiacim kométam (Angraecum sesquipedale). Iné pripomínajú štvorhlavých drakov (Cirhopetalum longiflorum), alebo drobné krvilačné šelmičky (Oncidium cucullatum), pavúkov (Brasia verrucosa), či škriatkov (Cirhopetalum ornatissimum) z detských rozprávok.
Sú malé i obrovské, skromné aj nápadne hýrivé. Tisícorakými farebnými odtieňmi a tvarovými variáciami vyvolávajú prostredníctvom vnímavého oka človeka dobrú pohodu, dokumentujú rozmanitosť, bohatstvo prírody a ponúkajú aplikácie pri tvorbe a skrášľovaní nášho životného prostredia.