Your Cart

Orchidey rodu cattleya

Orchidey rodu cattleya
Orchidey rodu cattleya
0,00€
Bez DPH: 0,00€
V povedomí širokej verejnosti sú orchidey rodu Cattleya typickým predstaviteľom orchideí. Kvety sú v prevažnej miere veľké, tvarovo i farebne vyvážené. Získali si obľubu a rýchlo si zabezpečili popredné miesto. v skleníkoch záhradníctiev i amatérskych pestovateľov. Rod Cattleya zahrňuje približne 40 pôvodných druhov. Rastliny sú nápadné charakteristickým vzrastom, ktorý je okrem niekoľkých druhov (Cattleya citrina) vlastný celému rodu. Pahľuzy sú pretiahnuté, vretenovitého tvaru, zdurené s kruhovým, alebo splošteným prierezom. Hľuzy sú čiastočne pokryté najprv zelenými, neskôr suchými listeňami. Na konci hľuzy vyrastajú jeden, alebo dva tuhé kožovité listy pretiahnutého tvaru. Zotrvávajú na rastline niekoľko rokov. Kvety vyrastajú z pošvy na hornom konci hľuzy pri koreni listu vždy iba raz na jednej rastline. Rastú v oblastiach tropickej Ameriky prichytené silnými koreňmi o konáre stromov a o skaly. Pri pestovaní je potrebné tieto podmienky imitovať. Vyžadujú temperované až teplé prostredie, dostatok svetla a vzdušnej vlhkosti. Na indukciu kvetov vplýva prísne dodržiavanie vegetačného cyklu. Kvety vyrastajú jednotlivo, alebo vo väčšom počte. Sú najčastejšie vlhké, niekedy voňavé a vydržia na rastline 2-3 týždne. Krížením s príbuznými rodmi LaeIia, Brassavola, Sophronitis a Epidendrum vznikli a objavujú sa nové hybridy, ktoré vynikajú nečakanými farebnými kombináciami, veľkosťou kvetu, počtom kvetov, dĺžkou stopky, trvanlivosťou kvetov a pod. Hybridizácia narastá do takého rozsahu, že pôvodné prírodné druhy začínajú miznúť a stávajú sa stále vzácnejšími a zberateľmi hľadanejšie. Uvediem niekoľko najznámejších pôvodných druhov.
  • Cattleya bowringiana Veitch - Rastlina pevného vzrastu so 40 cm dlhou v spodnej časti zhrubnutou pahľuzou pochádza z Hondurasu. Hľuza je zakončená dvoma 16 cm dlhými listami. Kvety priemeru 8 cm v počte 5-10 sa objavujú v októbri, novembri. Majú ružovú farbu. Pysk je tmavofialový, vnútri žltý.
  • Cattleya labiata LdI. - Pochádza z Brazílie. Hľuzy veľkosti 20 až 30 cm sú sploštené a nesú jeden kožovitý 20-30 cm dlhý list s tupým koncom. Kvetenstvo pozostáva z 2-5 kvetov priemeru 12 až 15 cm. Sú ružovej farby, pysk je na okraji vlnitý, tmavofialový, vnútri žltý. Kvitne v októbri. Rastlina sa často používa na kríženie.
  • Cattleya skihneri Batem. - Rastie v Mexiku, Guatemale, Kostarike. Hľuzy 20-28 cm dlhé nesú dva svetlozelené mäsité listy. Kvetenstvo pozostáva z 10-12 kvetov veľkosti 6-8 cm. Kvety sú ružovočervené s tmavým pyskom. Kvitne na jar. Rastlina je značne prispôsobivá a hodí sa na pestovanie v byte.
  • Cattleya trianae Rchb. - Pochádza z Kolumbie. Ploché hľuzy nesú jeden kožovitý list. Kvety v počte 2-3 dorastajú do veľkosti 15 cm. Sú svetloružovej farby s červeným pyskom. Kvitnú v decembri až februári. Var. alba Hort. má kvety biele so žltým pyskom.
Pestovanie Cattleyí vyžaduje znalosť a vytvorenie vhodných podmienok, ktoré si každý milovník týchto krásnych kvetín rýchlo osvojí. V množstve pôvodných druhov a najmä hybridov nachádzajú sa aj druhy, ktoré je možné s úspechom pestovať aj v bytových podmienkach. Jedným z nich je Cattleya bactia. Sadíme ju najlepšie zjari do substrátu pozostávajúceho z rovnakých dielov sphagna, borovicovej kôry, vláknitej rašeliny, polystyrénu a suchého bukového lístia. Pri polievaní dbáme na periodické presychanie substrátu v intervale cca každý 2-3 deň. Pri stálej a nadmernej vlhkosti korene zahnívajú a rastlina odumiera. Ako stanovište rastliny určíme najsvetlejšie miesto v byte a iba cez letné mesiace v poludňajších hodinách zatieňujeme. Občas rastlinu porosíme a raz za dva týždne v období vegetácie hnojíme slabým roztokom hnojiva. Je to odolná orchidea, vhodná najmä pre začínajúcich amatérov. Kvitne koncom jesene, alebo začiatkom zimy. Pri minimálnej starostlivosti sa každoročne odvďačí bohatým kvetom.