Skorým a správnym ošetrovaním ruží docielime bohaté kvitnutie od začiatku júna. Súčasťou prevencie pred šírením chorôb i škodcov je spálenie odrezaných častí výhonkov po jarnom reze. Kultivary zvlášť citlivé na múčnatku (Christian Dior, Mabella, Agena, Herz As, Queen of Bermuda ai.) postrekujeme Sulkou.
Na tvorbu kvetov ruže potrebujú živiny, ktoré je schopná zabezpečiť len vyvinutá koreňová sústava očkovaných ruží na vhodnom podpníku. Ruže v prvom roku po výsadbe radšej nehnojíme minerálnymi hnojivami, aby sme nepoškodili koreňové vlásočnice a tým i celú rastlinu. V ľahších, piesočnatých pôdach je vhodnejšie používať menšie dávky hnojív, aby sa živiny (najmä pri vlhkom počasí) nevyplavili do spodných vrstiev. Z minerálnych hnojív je pre ruže vhodný Cererit v dávke 50 až 70 g na m2, prípadne Herbasyn 1. Najvhodnejšie je špeciálne, dobre a rýchlo rozpustné hnojivo určené pre všetky skupiny ruží - Rosarin. Optimálnu dávku tohto hnojiva (40 až 50 g na m2) plytko zapravíme do pôdy. V období prvého kvitnutia hnojíme opäť dávkou asi 30 g na m2. Prijímanie živín závisí okrem dostatku vody aj od množstva humusu, preto do pôdy plytko zapracujeme vyzretý kompost.
Niekedy sa na jar objavuje žltnutie listov - chloróza. Vyskytuje sa najmä v ťažkej a mokrej pôde, vplyvom jednostranného nadmerného hnojenia minerálnymi hnojivami, pri nadbytku vápna a prehnojení fosforečnými hnojivami. Proti chloróze prihnojujeme zelenou skalicou a to 30 až 50 g na m2. Podľa potreby možno prihnojovanie dvakrát opakovať, alebo ruže postrekovať(0,2 % roztokom zelenej skalice. Dlhodobý účinok má zahraničný prípravok Sequstern Fe 138 v dávke (0,1 %).
Zvyčajne začiatkom mája robíme i zaštipovanie očkovancov, ktoré sme skoro na jar zostrihli na ostro, t. j. 3 až 5 mm nad ujatým púčikom. Zaštipnutím výhonku za 3. až 5. listom oddialime kvitnutie, ale zabránime vylomeniu očkovancov a docielime rozkonárenie - vytvorenie kra. Kultivary, ktoré sa zle rozkonárujú (Eiffel Tower), musíme takto skrátiť aspoň dvakrát.
V máji až júni poškodzujú listy a výhonky ruží piliarky. Najznámejšia z nich je piliarka drobná, ktorá kladie vajíčka na okraj lisov. Jej larvy poškodzujú pletivo a spôsobujú skrúcanie listov. V tomto štádiu napadnutia jej najvhodnejšie listy odtrhnúť a spáliť. Účinnou ochranou proti všetkým druhom piliarok je preventívny a potom dvakrát opakovaný postrek Metationom (0,2 %).
Keď nastane rast planých výhonkov (vyrastajúcich pod miestom očkovania), musíme ich hneď od základu odstrániť. Tieto výhonky sa líšia od ušľachtilých menšími listami, odlišnou farbou kôry a otrnením. Nestačí planý výhonok odstrihnúť tesne nad zemou, vyrástol by znovu.
Z chorôb najčastejšie napadá listy ruží múčnatka a čierna škvrnitosť. Múčnatka sa vyskytuje najmä v uzatvorených polohách, pri teplom a vlhkom počasí. Veľmi ľahké, piesčité, na vápnik chudobné pôdy taktiež podporujú napadnutie múčnatkou. Rezistentné kultivary sú Landora, Alec's Red, Prominent, Grande Amore, Love Story, Maria Callas, Erika Pluhar a i. Ruže proti múčnatke postrekujeme (0,1 %) Fundazolom, (1 %) Sulkou, a (0,5 %) Sulikolom.
Pri prvých príznakoch čiernej škvrnitosti (hnedé až čierne hviezdicovité fľaky) postrekujeme prípravkami: Dithane M 45 (0,3 %), Venturol (0,1 %), Topsin (0,1 %). Na zvýšenie priľnavosti postreku pridávame Citowett (0,025 %) alebo saponát Pur (0,1 %).
Proti listovým voškám je najlepší prípravok Pirimor, ktorý v dávke (0,05 až 0,07 %) ničí aj ich odolné kmene, pritom nezničí prirodzených nepriateľov vošiek.