Your Cart

Archangelika lekárska

Archangelika lekárska
Archangelika lekárska
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Archangelica officinalis L. Ľudové názvy: angelika, angelika pravá, angelika väčšia, anjelský koreň, svätodušný koreň janoklík, vybolen

Opis

Dvojročná, alebo trváca bylina z čeľade mrkvovitých (Apiaceae), predtým okolíkatých (Umbelliferae) s krátkym, hrubým, mohutným, mnohohlavým voňajúcim koreňom. Má viac ako 1m vysokú priamu a dutú, jemne ryhovanú, naspodku červenkastú stonku s veľkými 2-3 krát perovito delenými listami a žltkasté alebo zelenkastobiele kvety v bohatých ololíkoch. Plody sú vajcovité dvojnažky. Kvitne od júla do augusta. Medonosná.

Výskyt

Rastie dosť zriedkavo vo vyšších polohách na vlhkých, zväčša chránených miestach, najmä popri potokoch.

Pestovanie

Darí sa jej v hlbokej ľahšej a dostatočne vlhkej pôde. Rozmnožujeme ju spravidla čerstvými semenami (lebo v krátkom čase strácajú klíčivosť), ktoré vysievame v jesenných mesiacoch (aby premrzli). U nás je šľachtená.

Zber

Zbierame koreň i s podzemkom, prípadne aj vňať, mladé listy, kvety a plody. Korene vykopávame opatrne v druhom až treťom roku rastu (neskôr drevnatejú), sušíme vo zväzkoch (najlepšie aj s časťou byle, ktorú potom odrežeme) pri teplote do 35°C (silicová droga) a dosušujeme nad kysličníkom vápenatým. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred vlhkom. Rastliny, z ktorých chceme zbierať koreň, nesmieme nechať dozrieť na semeno.

Droga

Radix, Herba, Folium, Flos, Fructus angelicae. Hygroskopická. Má korenistý pach a horkú chuť.

Obsahové látky

Obsahuje éterický olej (hlavná zložka terpény), horčinu, triesloviny, živicu, furokumaríny, organické kyseliny, a iné látky.

Vlastnosti

Aromaticlé amárum - stomachikum.

Úžitok

Upotrebuje sa v lekárnictvne, likérnictve, cukrárstve atď. Podporuje a reguluje trávenie, povzbudzuje nervovú činnosť, pôsobí aj močopudne a potopudne, napomáha látkovej premene.

Upozornenie

Čerstvý koreň a čerstvá šťava z bylí spôsobujú alergikom na slnku vyrážky (vplyv furokumarínov - pozri bedrovník lomikameňový - poznámka). Nezamieňať s angelikou lesnou (Angelica silvestris L.) a s inými mrkvovitými rastlinami (sú napospol menšie). Niektoré z nich sú jedovaté.