Jednoročná bylina z čeľade borákovitých (Boraginaceae), drsnochlpatá s vláknitým koreňom. Má 20-60 cm vysokú, rozkonárenú stonku s vráskovitými listami a modrými, niekedy aj bielymi kvetmi v riedkych závinkoch (jednoramenných vrcholíkoch). Plody sú hnedé tvrdky. Kvitne od mája do septembra. Medonosná.
Výskyt
Rastie v teplejších krajoch na poliach a rumoviskách ako splanený.
Pestovanie
Darí sa mu v hlinitopiesočnatej vápnitej živnej pôde, najmä v záhradách. Semená vysievame priamo do pôdy, klíčia 1-3 týždne, klíčivosť je 90-100 %. Rastlinu treba viac ráz okopať a vyplieť.
Zber
Zbierame kvet, alebo aj vňať na začiatku kvitnutia, prípadne iba list. Sušíme pozorne v tenkých vrstvách pri teplote do 35 °C. Schne pomaly. Pri manipulácii s drogou buďme opatrní, lebo suché kvety pichajú. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.
Droga
Flos, Herba boraginis. Páchne a chutí ako uhorka.
Obsahové látky
Obsahuje sliz, živicu, éterický olej, antokyanové modré farbivo, triesloviny, kyselinu kremičitú, vitamín C a iné látky.
Liečivá i technická droga. Osoží pri chorobách močových ústrojov a dýchacích ciest, potné kúry napomáhajú látkovej premene. V medicinálnom víne vyvoláva pocit chladu a pôsobí upokojujúco. Zvonka sa používa na hojenie rán, kožných vriedkov a chronických vyrážok (spravidla vo forme macerátu, čerstvé stlačené listy aj priamo na obklady). Mladé listy sa upotrebujú v domácnostiach ako šalát. V poľnohospodárstve slúži ako krmovina.
Upozornenie
Niektoré rastliny z čeľade borákovitých (borák, smohla, hadinec a i.) môžu ostrými chlpmi vňate spôsobiť kožné vyrážky a zápaly. Pri zbere, sušení a úschove pozor!
Poznámka
Užitočný domáci prieduškový čaj môžeme si pripraviť zo zmesi: Bazový, divozelový, lipový, podbeľový, prvosienkový kvet, vňať hluchavky, komonice, pamajoránu, pľúcnika, pŕhľavy, repíka, yzopu, fialkové, ibišové, skorocelové, slezové listy (za hrnček medom sladeného odvaru vypiť večer, príp. aj cez deň, ale potom neísť hneď von na chladný vzduch).