Lat.: Brusnica pravá - Vaccinium vitis idaea L.Lat.: Brusnica čučoriedková - Vaccinium myrtillus L.Ľudové názvy: pre brusnicu pravú brusnica, červená čučoriedka, č. brusnice červená a pre brusnicu čučoriedkovú čučoriedka, čičorietka, jafura, borovnica, čierna jahoda
Opis
Kríček s opadávajúcimi listami (bez hnedých bodiek), zelenkastoružovými kvetmi a čiernymi bobuľami s belasým peľom. Kvitne od mája do júna.
Výskyt
Rastú vo vyšších polohách, najmä v riedkych ihličnatých lesoch a na holinách, kde často tvoria veľké súvislé porasty. Ukazovateľ kyslej pôdy (brusnica viac, čučoriedka menej).
Zber
Zbierame mladé listy od júla do augusta, plody, prípadne vňať (bylinné vŕšky). Listy zošmýkame pozorne z konárikov, ktoré nemajú plody (nie naraz veľa, aby sme ich nepoškodili), alebo s plodmi, ktoré potom oddelíme. Sušíme rýchlo prirodzeným teplom (umelým pri 40 °C). Plody zbierame len úplne zrelé a to ručne, alebo opatrne hrebeňmi. Čučoriedkové plody uschovávame nad kysličníkom vápenatým.
Droga
Fructus myrtilli (Vaccinii myrtilli), bez pachu, slabo zvieravej, kyslastosladkavej chuti. Folium vitis idaeae a Folium myrtilli.
Obsahové látky
Obsahuje triesloviny, v plodoch aj organické kyseliny, cukry, vitamíny, farbivá, v listoch sú i glukoniny, znižujú hladinu cukru v krvi a iné látky.
Vlastnosti
Adstringens, antiseptikum, listy aj antidiabetikum, diuretikum, Fructus myrtilli antidiaroikum.
Úžitok
Upotrebujú sa v lekárnictve, potravinárstve a v domácnostiach. Brusnicové i čučoriedkové listy sa uplatňujú pri pomocnej liečbe cukrovky, odvar z brusnicových listov osoží aj pri zápaloch močových ciest, odvar z čučoriedkových listov na obklady pri kožných vyrážkach. Suché čučoriedkové plody (ešte lepšie sú čerstvé vo forme tinktúry, keď ich namočíme aspoň v 85 % liehu), zastavujú hnačku. Čučoriedkové víno pôsobí antibakteriálne v črevnej sliznici. Čučoriedková šťava (i kompót alebo lekvár) zlepšujú zrak - aritokyanové farbivo urýchfuje regeneráciu očného purpuru.
Poznámka
Nezamieňať s bobuľami brusnice barinnej [Vaccinium uliginosum L., č. vlochyne bahenní], ľudovo šialenica, ktoré vo väčšom množstve vyvolávajú pocit opilosti.