Your Cart

Chmeľ obyčajný

Chmeľ obyčajný
Chmeľ obyčajný
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Humulus lupulus L.

Opis

Trváca bylina Z čeľade konopovitých (Cannabaceae) S rozkoreneným plazivým podzemkom, až 10m dlhou pravotočivou ostrochlpatou stonkou a dvojdomými kvetmi: tyčinkové v metlinách (v zložených strapcoch), piestikové v klasoch, z ktorých sa vyvinú vajcovité šištice, pokryté zelenkastožltými žliazkami. Dosahuje vek až 30 rokov.

Výskyt

Rastie medzi pobrežným krovím, alebo v jelšinách.

Pestovanie

Pestuje sa v chmelniciach založených v teplejších oblastiach, bez vetra a so slnečným počasím v období, keď chmeľ dozrieva. Darí sa mu na vápenitej, dobre priepustnej a humusom zásobenej pôde. Rozmnožujeme ho zväčša vegetatívne, ale len rastliny s piestikovými kvetmi, pričom samčie exempláre ničíme, aby nenastalo opelenie, lebo šištice sa plodmi znehodnocujú. U nás je šľachtený vo viacerých odrodách.

Zber

Zbierame (češeme) chmeľové šištice v príhodnom období (koncom augusta a začiatkom septembra) len z pestovaných kusov. Sušíme v osobitných sušiarňach. Preosiatím a vyčistením usušených šištíc získame tzv. chmeľovú múčku, t. j. prášok z chmeľových žliazok, čiže lupulín.

Droga

Glandulae lupuli (Humuli lupuli) čiže chmeľové žliazky. Majú charakteristický pach a korenistohorkú chuť. Droga ľahko podlieha skaze, preto ju treba každoročne obnovovať. Strobilus lupuli (šištice).

Obsahové látky

Obsahuje živicu s horčinami humulón, lupulón a ďalšie, éterický olej, triesloviny a iné látky.

Vlastnosti

Amarum, sedatívum (aj anafrodisiakum).

Úžitok

Upotrebuje sa v lekárnictve, šištice najmä v pivovarníctve a do rôznych farmaceutických prípravkov. Podporuje trávenie, utišuje nervové (aj pohlavné) podráždenie. Osoží pri nespavosti, migréne, v klimaktériu a pod. Má aj bakteriostatické účinky.

Upozornenie

Rastlina je vo väčších dávkach jedovatá. Pri práci s čerstvými šišticami môžu vzniknúť alergické kožné choroby, prípadne aj nevoľnosť, ospalosť a pod. Plesnivé šištice zapríčiňujú otravu.

Poznámka

Spánok podporujúci čaj si môžeme pripraviť zo zmesi chmeľových šištíc, valeriánového koreňa, vňatí hluchavky, ľubovníka, lipkavca marinkového, medovky, srdcovníka, tužobníka, bazového i hlohového kvetu (za šálku alebo hrnček medom sladeného čaju vypiť večer pred odchodom na lôžko).