Your Cart

Divozel veľkokvetý a Divozel sápovitý

Divozel veľkokvetý a Divozel sápovitý
Divozel veľkokvetý a Divozel sápovitý
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Divizel veľkokvetý - Verbascum densiflorum Lat.: Divozel sápovitý - Verbascum phlomoides L. Ľudové názvy: divizna, huniak, volov chvost, cisárska svieca, pánbožkova onučka

Opis

Dvojročné byliny z čeľade krtičníkovitých (Scrophulariaceae) s vretenovitým koreňom, ružicou veľkých prízemných listov a statnou 1-2 m vysokou chlpatou stonkou s jasnožltými voňavými kvetmi. Plody sú tobolky. Kvitnú od júna do októbra. Sú medonosné.

Výskyt

Rastú na skalných stráňach, vŕškoch a iných slnečných miestach.

Pestovanie

Pestuje sa len divozel veľkokvetý. Darí sa mu najlepšie v čistej, stredne ťažkej, neuľahnutej, dostatočne výživnej pôde so spodnou vlahou na slnečnej, proti vetrom chránenej strane. Rozm ožujeme ho semenami, ktoré vysievame na priesadu, alebo priamo do voľnej pôdy (prípadne ako medzikultúru). U nás je šľachtený.

Zber

Zbierame sýtožlté kvetné koruny s prirastenými tyčinkami postupne ako rozkvitajú, jednotlivo rukou a to spravidla ráno, kým sú kvety rozvité, po celý čas, dokiaľ rastlina kvitne. Ukladáme zľahka a voľne a hneď riedko rozložené sušíme (spočiatku ich možno nechať zvädnúť i na slnku) pri teplote až 50-60 °C a to každý zber osobitne, aby sa nám nepomiešali a viac-menej suché kvety od čerstvých nenavlhli. Uschováme nestlačené vo vysušovacích nádobách a chránime pred svetlom. Sú veľmi chúlostivé. Nemožno ich dlho skladovať.

Droga

Flos verbasci (syn. thapsi barbati), ináč aj Flos verbascorum. Má medový pach a sladkastú chuť.

Obsahové látky

Obsahuje kyslý a neutrálny saponín, sapogenín, sliz, cukor, stopy éterického oleja, fytosterol (verbasterol), gumu, flavonoidy (hesperidín, verbaskosid) a iné látky.

Vlastnosti

Mucilaginózne expektorans (sekretolytikum).

Úžitok

Súčasť liekopisnej prsnej čajoviny a iných liečivých prípravkov. Veľmi dobré liečivo pri chorobách dýchacích ciest, najmä pri suchom i čiernom kašli,zachrípnutí a pod. Ďalej osoží pri lámke (reume), aj ako močopudný a posilňujúci prostriedok. Zvonku sa používa v kloktadlách a šťava z čerstvých listov na obklady ťažko zhojiteľných rán. Usušené staré byle slúžia ako palivo.