Your Cart

Fenikel obyčajný

Fenikel obyčajný
Fenikel obyčajný
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Foeniculum vulgare Mill. Ľudové názvy: fenigeľ, úkrop, vlašský kôpor

Opis

Dvojročná, prípadne trváca bylina z čeľade mrkvovitých (Apiaceae), predtým okolíkatých (Umbelliferae) s dužinatým koreňom, až 2 m vysokou byľou s niťovými listami a žltými kvetmi v bohatých okolíkoch. Plod je podlhovastá dvojnažka. Kvitne od júla do októbra. Medonosná.

Pestovanie

Darí sa mu v ľahšej humóznej, dostatočne vlhkej vápnitej pôde s vhodnou (nie príliš dusíkatou) predplodinou, v slnečnej, pred vetrami chránenej polohe v teplejších (kukuričných) oblastiach. Rozmnožujeme ho plodmi, ktoré vysievame na jar ručne, alebo strojom, prípadne aj s inou plodinou, napríklad makom, hrachom, bôbom, priamo na pole. Rastliny na zimu prikrývame, aby boli chránené pred mrazom i hlodavcami. U nás je šľachtený v skupine koreninových rastlín.

Zber

Zbierame plody, spravidla dva-tri razy do roka a to tak, že najprv odrežeme len pekne rozvinuté, celkom zrelé okolíky (tzv. česaný fenikel) a keď všetko dozrie, zvyšok sa hromadne zožne, zviaže do snôpkov a vymláti (tzv. sekaný fenikel). Rezaný dávame do vrecák, alebo žneme na plachty, lebo plody sa rozpadávajú. Sušíme rýchlo pri teplote do 35°C (silicová droga). Silné hmly plodom škodia - dostávajú sivý odtieň (hľadané sú zelenkasté). Uschovávame ich dobre uzavreté a chránime pred svetlom, vlhkom, hmyzom a myšami.

Droga

Oficinálna je Fructus foeniculi z tzv. česaného zberu. Aromatická, korenistosladkastej chuti. Používa sa mierne stlačená(compressus).

Obsahové látky

Obsahuje éterický olej (hlavná zložka anetol), mastný olej, cukry a iné látky.

Vlastnosti

Karminatívum, expektorans, laktagogum, chuťové a vôňové korigens.

Úžitok

Upotrebuje sa v lekárnictve, voňavkárstve, likérnictve, cukrárstve, v domácnostiach (korenie z tzv. sekaného zberu). Tvorí súčasť liekopisnej vetrovej a preháňavej čajoviny. Osoží proti kašľu a nadúvaniu, dojčiacim matkám slúži na zvýšenie tvorby mlieka, deťom sa dáva na utíšenie kolikových bolestí (aj v odvare s mliekom).

Poznámka

Feniklové plody s ľanovým semenom, listami rebarbory a senny, bazovým, lipovým a trnkovým kvetom, vňaťou hluchavky, komonice, myšochvosta, pyšteka, zemedymu, zlatobyle slúžia aj na úpravu stolice (za šálku, alebo hrnček odvaru vypiť večer, najlepšie pred spaním).