Jednoročné, prípadne dvojročné, niekedy aj trváce byliny z čeľade fialkovitých (Violaceae) s jednoduchým koreňom, krátkou viac-menej vystúpavou stonkou, okrúhlo až kopijovite vajcovitými stopkatými listami, perovitodielnymi prílistkami a dlhostopkatými viacfarebnými, najmä žltkastými, fialovými, alebo len bledožltými kvetmi. Plody sú tobolky. U nás rastie vo viacerých plemenách, ktoré kvitnú v čase od apríla do októbra.
Výskyt
Rastie na lúkach i rumoviskách ako poľná burina.
Pestovanie
Semená vysievame medzi ďatelinoviny alebo trávy, ale najskôr na nezužitkovanej pôde. Ďalej sa rozmnožuje samovysievaním cez celé leto.
Zber
Zbierame kvitnúcu vňať, alebo len kvet. Sušíme rýchlo pri teplote do 50°C bez obracania, aby si zachovala pôvodnú farbu a neznehodnotila sa (obsah saponínov ľahko klesá). Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.
Obsahuje saponíny, metylester kyseliny salicylovej trieslovinu, sliz, stopy alkaloidu violínu, rôzne minerálie, v kvete flavónové farbivo (rutín), antokyany a iné látky.
Osvedčuje sa pri chorobách dýchacích ciest, lebo rozpúšťa hlien a umožňuje jeho vykašlávanie. Osoží pri detských ekzémoch (vnútorne: čaj napomáha látkovej premene, najmä zvýšením činnosti močových ústrojov a potných žliaz). Spolu s vňaťou myšochvosta, nátržníka husieho, pamajoránu, prasličky, pŕhľavy, pyšteka, veroniky, zemežlče, listami benediktu, jahody, mäty piepornej, maliny, púpavy, skorocelu kopijovitého, vachtytrojlistej, kvetov divozelu, rumančeka, trnky slúži ako univerzálny (všestranne pôsobiaci) detský čaj.
Upozornenie
Z príbuzných druhov môžeme zbierať i vňať, alebo kvet fialky žltej (Viola lutea Huds., č. violka žlutá), vyskytujúcej sa roztrúsene v horských oblastiach (v SR je však úplne chránená). Záhradné veľkokveté odrody nezbierame.