Your Cart

Horec žltý

Horec žltý
Horec žltý
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Gentiana lutea L. Ľudové názvy: horec, encián

Opis

Trváca bylina z čeľade horcovitých (Gentianaceae) s mnohohlavým hrubým, dlhým, zvonku žltohnedým, vo vnútri žItobielym koreňom horkej chuti. Má viac ako 1 m vysokú priamu, jednoduchú stonku, protistojné elipsovité listy s oblúkovitou žilnatinou a zlatožlté kvety. Plody sú mnohosemenné tobolky. Kvitne od júna do augusta. Dosahuje vek až 60 rokov.

Výskyt

Rastie vo vysokohorskom pásme Karpát (u nás sa nevyskytuje - iba v kultúre).

Pestovanie

Darí sa mu na vlhkej, ťažšej, hlbokej, vápnitej, dobre obrobenej pôde v slabo zatienených vyšších polohách. Rozmnožujeme ho spravidla semenami a to čerstvými, ktoré vysievame hneď v jeseni do prichystaných debničiek s dobrou zemou, zľahka prikryjeme hlinou, navrch chvojinou a necháme na vzduchu, aby premrzli. Vyžadujú svetlo a vodu. Klíčia v lete nasledujúceho roku. Rastliny presádzame veľmi pozorne do hlbokých jamiek vo voľnej prírode s pravidla na jar ďalšieho roku a to na vzdialenosť cca 60 x 60 cm. Do tých čias ich starostlivo opatrujeme. Spočiatku vyrastá ružica prízemných listov a len po niekoľkých rokoch kvitnúca stonka.

Zber

Zbierame len staršie korene s podzemkom, teda z rastlín, ktoré už kvitli. Sušíme hneď (pri teplote 45-60 °C), alebo neskôr (na voľnom vzduchu) podľa toho, či zber slúži na liečivé, alebo potravinárske ciele (fermentáciou získava na vôni, ale stráca na horkosti).

Droga

Radix gentianae (Gentianae luteae). Má charakteristickú vôňu a veľmi horkú chuť.

Obsahové látky

Obsahuje glykozidné horčiny (gentiopikrín, amarogentín), nehorký alkaloid gentianín, triesloviny, slizy, pektíny, cukry (gentiobióza a gentianóza, zastupujú škrob), xantonový derivát gentizín, éterický olej a iné látky.

Vlastnosti

Amarum.

Úžitok

Upotrebuje sa v lekárnictve a v likérnictve. Podporuje trávenie. Osoží aj pri nepravidelnej menštruácii a na celkové posilnenie organizmu.

Upozornenie

Niektoré druhy horca, ako napr. horec bodkovaný Gentiana punctata L., č. horec tečkovaný a niektoré ďalšie) sú v SR chránené.