Trváca bylina z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), predtým pyskatých (Labiatae) s mnohohlavým koreňom. Má 40-70 cm vysokú štvorhrannú bielo plstnatú stonku, zvráskavené listy a drobné biele kvety. Plody sú tvrdky. Kvitne od júna do septembra. Vonia ako jablko. Velmi medonosná.
Výskyt
Rastie pri cestách, múroch alebo plotoch, na kamenných stráňach v južných oblastiach.
Pestovanie
Darí sa mu v ľahšej, priepustnej aj skalnatej pôde na slnečnej strane. Rozmnožujeme ho semenami na jar, najprv na priesadu,ktorú vysádzame, len keď už nehrozia mrazy, alebo delením trsov v jeseni. Kultúra nevyžaduje osobitnú starostlivosť, treba ju však dôkladne okopať a vyplieť. Hnojenie jej prospieva. Vydrží na mieste 5-6 rokov. Udrží sa i v horských krajoch v polohe chránenej pred vetrom. Semená na siatie vyklepeme zo slabo usušenej vňate. U nás je šľachtený.
Zber
Zbierame kvitnúcu mladú vňať i viac ráz do roka. Sušíme v tenkých vrstvách pri teplote do 35°C, obracať netreba. Schne pomaly. Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.
Droga
Herba marrubii. Aromatická, horkej chuti.
Obsahové látky
Obsahuje triesloviny, horčinu marubiín (laktón s expektoračným účinkom bez emetického pôsobenia), éterický olej, sliz, živicu, vosk a iné látky.
Súčasť žlčopudných a iných priemyselne vyrábaných čajovín. Podporuje trávenie, osoží pri suchom kašli, záduchu, ako aj pri hnačke a bolestivej menštruácii. Uplatňuje sa pri nepravidelnom srdcovom tepe (arytmii). Zvonka slúži ako prostriedok na ťažko sa hojace rany.
Upozornenie
Rastlina je vnútorne vo väčších dávkach jedovatá. Rozprášené čiastky drogy dráždia a vysušujú sliznicu.
Poznámka
Príbuzný druh jablčník cudzí (Marrubium peregrinum L., č. jablečník cizí) s vyššou, rozkonárenou stonkou a veľmi horkej chuti je tiež liečivý. Osoží pri poruchách tráviacich orgánov, najmä pečene a žlčníka.