Your Cart

Lastovičník väčší

Lastovičník väčší
Lastovičník väčší
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Chelidonium majus L. Ľudové názvy: lastovičník, krvavník, hadí mlieč

Opis

Trváca bylina z čeľade makovitých (Papaveraceae), s hrubým valcovitým rozkoreneným, zvonka červenohnedým, vo vnútri pomarančovožltým podzemkom. Má dlhostopkaté prízemné listy, 30-50 cm vysokú chlpatú, v uzlinách zhrubnutú stonku s perovitostrihanými listami a žlté kvety v okolíkoch. V celej rastline je zapáchajúca pomarančovo sfarbená mliečna šťava, obsahujúca jedovaté látky. Kvitne od mája do septembra.

Výskyt

Rastie pri cestách a plotoch, v kroví, na rumoviskách ako burina a na voľnej pôde.

Zber

Zbierame kvitnúcu vňať (bez hrubých dužinatých častí), prípadne aj koreň. Oddelene sušíme pri teplote do 35°C. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Droga

Herba Radix (Rhizoma) chelidonii (Chelidonii majoris, syn. hirundinariae). Pri mrvení odporne páchne.

Obsahové látky

Obsahuje toxické alkaloidy (v kolísavom množstve), viazané na kyselinu chelidónovú, ktorá je súčasťou mliečnej šťavy, ďalej éterický olej, organické kyseliny, vitamíny a iné látky.

Vlastnosti

Spazmolytikum, analgetikum, dermatologikum, antiseptikum.

Úžitok

Upotrebuje sa v lekárnictve (ako súčasť dermatologických prípravkov a na izoláciu alkaloidov) a v poľnohospodárstve. Čerstvá mliečna šťava odstraňuje bradavice (natierať dvakrát denne opatrne, aby sa šťava nedostala do úst, očí, alebo na otvorené rany). Odvarom možno postrekovať okrasné rastliny na ochranu proti voškám a inému hmyzu. Droga osoží zvonka pri kožnej tuberkulóze (lupus) a podľa literatúry sa dá použiť aj na zhotovenie liečivých prípravkov proti rakovine kože. Alkaloidy (a je ich v droge vyše tucta, z nich najmä chelidonín, chelerytrín, sanguinarín, berberín) totiž účinkujú baktericídne, najmä na grampozitívne baktérie.

Upozornenie

Jedovatá rastlina, najmä v čerstvom stave, vo väčších dávkach môže spôsobiť otravu. Zbierame obozretne v rukaviciach, lebo vytekajúca šťava spôsobuje citlivým osobám pľuzgiere na pokožke a zanecháva stopy aj na odeve. Veľmi nebezpečná očiam, pretože leptá rohovku.

Poznámka

Rastlina sa rozmnožuje semenami i vegetatívne odpadávajúcimi a zakoreňujúcimi sa listovými púčikmi. Semená často roznášajú mravce, ktoré sa živia ich dužinatým príveskom.