Trváca bylina zčeľade marenovitých (Rubiaceae) s tenkým plazivým podzemkom. Má 10-30 cm vysokú priamu štvorhrannú stonku s praslenovitými listami a bielymi kvetmi. Plod je guľatá dvojnažka s háčikovitými štetinkami. Kvitne od apríla do mája. Vonia kumarínom. Medonosná.
Výskyt
Rastie hojne v tienistých listnatých, najmä bukových lesoch. Ukazovateľ dobrej pôdy.
Zber
Zbierame kvitnúcu vňať. Sušíme v tenkých vrstvách bez obracania, pri teplote do 35 °C, oddelene kvôli vôni. Schne rýchle. Pred uschovaním zľahka zhrnieme do kôpok. Uschováme dobre uzavretú a chránime pred svetlom, vlhkom a zápachom.
Droga
Herba asperulae (syn. matrisilvae, hepaticae stellatae). Má príjemný pach po kumaríne a slabo horkú chuť.
Obsahové látky
Obsahuje trieslovinu, glykozid, asperulozid, kumarín, horčinu, mastný olej a iné látky. Kumarín je v čerstvej rastline glykozidicky viazaný - uvoľňuje sa sušením.
Vlastnosti
Emenagogum, mierne sedatívum, čiastočne aj emoliens.
Úžitok
Upotrebuje sa v lekárnictve, likérnictve a voňavkárstve. Osoží pri hystérii, pri chorobách žlčníka, pečene, prípadne aj močových orgánov a pri nepravidelnej menštruácii. Pripravená s bielym vínom (májový nápoj) reguluje trávenie a napomáha látkovej premene. Zvonka slúži na obklady pri tzv. hluchých vredoch (podporuje hnisanie).
Upozornenie
Rastlina je vnútorne vo väčších dávkach jedovatá (vyvoláva prudké bolesti hlavy) a nebezpečná najmä pre ťarchavé ženy (môže vyvolať potrat). Samostatne neužívať! Nezamieňať s podobnými druhmi z rodu lipkavcov (Galium L., po česky svízel), ktoré rastú hojne vo svetlých listnatých lesoch, v krovinách a na stráňach. Sú mohutnejšie, zväčša neskoršie kvitnú a chýba im typická kumarínová vôňa.
Poznámka
Droga spolu s listami jahody obyčajnej, ostružiny černicovej i malinovej a medovky lekárskej poskytuje uspokojivo pôsobiaci, voňavý a chutný čaj (na zvýšenie účinku sladiť medom).