Lat.: Hypericum perforatum L.Ľudové názvy: trezalka, ľubeník, láskavec, svätojánska bylina, koreň matky božej, kvieťa Panny Márie, čarovník, dieravec, križek, zvonček a i.
Opis
Trváca bylina Z čeľade ľubovníkovitých (Hypericaceae) s rozkoreneným podzemkom. Má 20-50 cm vysokú priamu, valcovitú, z oboch strán stlačenú, hore strapcovito rozkonárenú stonku s dvoma lištami (odhora dolu postupne sa strácajúcimi pruhmi), celistvookrajové, proti svetlu priesvitne bodkované (akoby prepichnuté) listy a zlatožlté kvety, posiate čiernymi žľaznatými bodkami, obsahujúcimi červené farbivo (ľudovo krv sv. Jána). Kvitne od mája do augusta. Medonosná.
Výskyt
Rastie na suchých lúkach a pasienkoch, na slnečných stráňach, medziach a okrajoch lesov, pri cestách a medzi krovím.
Zber
Zbierame kvet alebo vňať, t. j. kvitnúce vŕšky, ktoré odrezávame aj s bezchybnými časťami byle asi do 30 cm odhora. Sušíme pri teplote do 35°C tak, aby si zachovali pôvodnú farbu, najmä aby kvety nezhnedli. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.
Droga
Flos, Herba hyperici,Herba hyperici (Hyperici perforati). Bez pachu, trpkohorkastej chuti.
Obsahové látky
Obsahuje triesloviny, farbivá hypericín (červené) a hyperozid (žlté), éterický olej, živicu, organické kyseliny, vitamín C, provitamín A, v plodoch aj dosiaľ neznáme antibakteriálne látky a íné.
Súčasť viacerých farmaceutických prípravkov. Osoží pri poruchách trávenia, pri chorobách pečene a žlčníka, pri zápaloch močových ciest, pri nočnom pomočovaní detí a pri ženských chorobách, najmä pri chronických gynekologických zápaloch, ako aj pri tromboflebitíde (zápale žíl, sprevádzanom zrážaním krvi), Bechterevovej chorobe a roztrúsenej mozgomiechovej skleróze (sclerosis cerebrospinalis multiplex). Napomáha látkovej premene, priaznivo ovplyvňuje nervovú činnosť. Odvar z drogy má byť slabší, t. j. zlatožltej farby a vždy čerstvý. Zvonku slúži na prípravu kloktadiel, olejnatých roztokov na popáleniny, ako aj do obkladov alebo na omývanie pri niektorých kožných chorobách atď.
Upozornenie
Bylina patrí medzi tzv. fotodynamické rastliny, spôsobujúce fotosenzibilitu, ináč aj fotoalergiu, čiže chorobnú precitlivenosť voči slnečnému svetlu, najmä u dobytka so svetlou srsťou. Choroba môže postihnúť aj ľudí, ktorí trpia na nedostatok kožného farbiva (pigmentu) alebo poruchu pigmentácie. Im v slnečných dňoch prípravky z ľubovníka neradno užívať. (Pozri aj bedrovníky - poznámka.)