Your Cart

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný
Ľubovník bodkovaný
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Hypericum perforatum L. Ľudové názvy: trezalka, ľubeník, láskavec, svätojánska bylina, koreň matky božej, kvieťa Panny Márie, čarovník, dieravec, križek, zvonček a i.

Opis

Trváca bylina Z čeľade ľubovníkovitých (Hypericaceae) s rozkoreneným podzemkom. Má 20-50 cm vysokú priamu, valcovitú, z oboch strán stlačenú, hore strapcovito rozkonárenú stonku s dvoma lištami (odhora dolu postupne sa strácajúcimi pruhmi), celistvookrajové, proti svetlu priesvitne bodkované (akoby prepichnuté) listy a zlatožlté kvety, posiate čiernymi žľaznatými bodkami, obsahujúcimi červené farbivo (ľudovo krv sv. Jána). Kvitne od mája do augusta. Medonosná.

Výskyt

Rastie na suchých lúkach a pasienkoch, na slnečných stráňach, medziach a okrajoch lesov, pri cestách a medzi krovím.

Zber

Zbierame kvet alebo vňať, t. j. kvitnúce vŕšky, ktoré odrezávame aj s bezchybnými časťami byle asi do 30 cm odhora. Sušíme pri teplote do 35°C tak, aby si zachovali pôvodnú farbu, najmä aby kvety nezhnedli. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Droga

Flos, Herba hyperici,Herba hyperici (Hyperici perforati). Bez pachu, trpkohorkastej chuti.

Obsahové látky

Obsahuje triesloviny, farbivá hypericín (červené) a hyperozid (žlté), éterický olej, živicu, organické kyseliny, vitamín C, provitamín A, v plodoch aj dosiaľ neznáme antibakteriálne látky a íné.

Vlastnosti

Adstringens, diuretikum, cholagogum,antiseptikum, nervínum.

Úžitok

Súčasť viacerých farmaceutických prípravkov. Osoží pri poruchách trávenia, pri chorobách pečene a žlčníka, pri zápaloch močových ciest, pri nočnom pomočovaní detí a pri ženských chorobách, najmä pri chronických gynekologických zápaloch, ako aj pri tromboflebitíde (zápale žíl, sprevádzanom zrážaním krvi), Bechterevovej chorobe a roztrúsenej mozgomiechovej skleróze (sclerosis cerebrospinalis multiplex). Napomáha látkovej premene, priaznivo ovplyvňuje nervovú činnosť. Odvar z drogy má byť slabší, t. j. zlatožltej farby a vždy čerstvý. Zvonku slúži na prípravu kloktadiel, olejnatých roztokov na popáleniny, ako aj do obkladov alebo na omývanie pri niektorých kožných chorobách atď.

Upozornenie

Bylina patrí medzi tzv. fotodynamické rastliny, spôsobujúce fotosenzibilitu, ináč aj fotoalergiu, čiže chorobnú precitlivenosť voči slnečnému svetlu, najmä u dobytka so svetlou srsťou. Choroba môže postihnúť aj ľudí, ktorí trpia na nedostatok kožného farbiva (pigmentu) alebo poruchu pigmentácie. Im v slnečných dňoch prípravky z ľubovníka neradno užívať. (Pozri aj bedrovníky - poznámka.)