Your Cart

Nechtík lekársky

Nechtík lekársky
Nechtík lekársky
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Calendula officinalis L. Ľudové názvy: nechtík, nahátka liečivá, mesiačok, kalendula

Opis

Jednoročná bylina Z čeľade astrovitých (Asteraceae), predtým úborovitých (Compositae) s vretenovitým koreňom. Má 20-50 cm vysokú rozkonárenú stonku s lopatkovitými listami a veľkými pomarančovožltými kvetnými úbormi. Plody sú malé, rožku sa podobajúce nažky. Kvitne od leta do zimy. Príjemne vonia.

Pestovanie

Na pôdu nie je vyberavý, vyžaduje len slnečnú, pred vetrom chránenú polohu. Rozmnožujeme ho semenami, ktoré vysievame priamo do pôdy, najlepšie do hniezd vo vyznačených riadkoch na vzdialenosť asi 30 cm. Semená klíčia 1-2 týždne, klíčivosť trvá 2-3 roky. U nás je šľachtený.

Zber

Zbierame celé plnokveté úbory, alebo len svetložlté až oranžové lupienky, ktoré vytrhávame z úborov, teda kvet so zeleným zákrovom (kalichom), alebo bez zákrovu (kalicha). Najcennejšie sú kvety bez kalicha, ručne vytrhávané z čerstvej rastliny, Ináč ich možno oddeľovať aj dodatočne zo suchých úborov. Majú byť lesklé. Sušíme riedko rozložené pri teplote do 35°C, aby si zachovali pôvodnú farbu. Schnú pomaly. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Droga

Flos calendulae (cum calyce seu sine calyce). Má slabý aromatický pach a horkastotrpkú, slanú chuť.

Obsahové látky

Obsahuje éterický olej, horčiny, sliz, saponíny, karoténové farbivo (kalendulín) a iné látky.

Vlastnosti

Antiflogistikum, spazmolytikum, dermatologikum, farbové korigens.

Úžitok

Liečivá i technická droga. Osoží pri poruchách žlčníka a pečene, s kvetom rumančeka, listom kostihoja, skorocela, ibiša lekárskeho, alebo slezu, vňaťou myšochvosta, nátržníka husieho, repíka, stavikrvu vtáčieho, pŕhľavy a koreňom, alebo vňaťou čakanky a kuklíka uplatňuje sa pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika - 3 až 5 dl nesladeného odvaru piť cez deň, dodržiavať diétu, jesť častejšie a menej, zdržať sa alkoholu, fajčenia, zrnkovej kávy atd. Zvonka urýchľuje hojenie rán a zjemňuje pokožku, takže v rôznej kombinácii slúži aj v kozmetike a pri liečbe niektorých kožných chorôb. Protirakovinové účinky drogy nie sú zatiaľ preskúmané. Karoténové farbivo sa pridáva do masla, syrov a pod.

Upozornenie

Nezamieňať s inými druhmi z čeľade astrovitých s podobnými kvetmi.

Poznámka

Na domáce upotrebenie možno zbierať i vňať, t. j. kvet s časťou byle a s čistými listami (bez bielych škvŕn a pod.). Prv sa kvetmi nahrádzal (i falšoval) šafran. Divorastúci príbuzný druh nechtik roľný (Calendula arvensis L.), ktorý má jasnožlté kvety, nezbierame.