Strom z čeľade pagaštanovitých (Aesculaceae) s hustou košatou korunou, šupinovitou sivohnedou borkou, lepkavými púčikmi, 5-7 početnými dlhostopkatými listami a bielymi kvetmi vo vzpriamených kužeľovitých strapcoch (metlinách). Plody sú pichľavé tobolky s 1-3 červenohnedými semenami (gaštanmi). Kvitne od mája do júna. Medonosný.
Výskyt
Rastie pri cestách, v parkoch, alejach (stromoradiach) a pod. Pestujú ho pre okrasu i úžitok.
Zber
Zbierame kvety, semená, listy, prípadne aj kôru. Kvety zbierame ručne jednotlivo hneď ako rozkvitnú, alebo celé strapce, z ktorých ich dodatočne zoberieme. Semená zbierame len celkom zrelé, keď samy spadli zo stromu (pozrážané sú ešte nezrelé a preto nepotrebné). Sušíme pozorne, najmä kvety (pri teplote do 35 °C), aby nezhnedli. Schnú pomaly. Semená prípadne dosušujeme pri teplote 60 °C, aby nesplesniveli. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred, svetlom a vlhkom.
Droga
Flos, Semen, Folium, Cortex hippocastani (syn. castaneae equinae). Zväčša bez pachu, horkastej chuti.
Obsahové látky
Obsahuje polyterpenický saponínový glykozid, escín, kumarínový derivát eskulín a fraksín, katechínové triesloviny, pektín, flavónoidy kvercitrín, isokvercitrín, v kvetoch aj rutín, v semenách saponíny, horčiny, mastný olej, bielkoviny, škrob a iné látky.
Liečivá i technická droga. Vnútorne i zvonka osoží pri hemoroidoch, kŕčových žilách, pri zápaloch žíl a priaznivo ovplyvňuje krvný obeh (zlepšuje prekrvenie orgánov). Odvar z kôry sa uplatňuje pri horúčke, kvety zvonku (v liehovom výluhú - možno pridať i vňať ruty, list rozmarínu a kvet vratiča) na natieranie boľavých miest pri lámke (reume), zápale sedacieho nervu (ischias) a pod. Extrakt z gaštanov znižuje hladinu cholesterolu v krvi, čo prospieva pri chorobách pečene, pri cukrovke a pri vápenatení tepien. Masť (krém) zo semien má fototransformačné účinky (pretvára fialové lúče) - odporúča sa proti pehám i úpalu. Ináč semená sa spracúvajú na kŕmnu múčku a slúžia tiež ako surovinový zdroj na prípravu kultivačných pôd v mikrobiolópii.