Your Cart

Palina abrotanová

Palina abrotanová
Palina abrotanová
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Artemisia abrotanum L. Ľudové názvy: božie drievko, brotan

Opis

Poloker Z čeľade astrovitých (Asteraceae), predtým úborovitých (Compositae), až 80 cm vysoký, husto rozkonárený, s čiarkovitými až niťovitými výkrojkami perovitozložených listov korenitej vône a bledožitými kvetnými úbormi.

Pestovanie

Darí sa jej v suchšej, humóznej a priepustnej pôde v slnečnej, chránenej polohe. Rozmnožujeme ju delením trsov, lebo u nás spravidla nekvitne a teda netvorí ani semená. Päťročný kríček možno rozdeliť aj na 10-15 kusov. Vydrží dlho na jednom mieste, ale treba ju - ako aj mnohé iné pestované trváce rastliny - každoročne na jar omladzovať zrezávaním starých nepotrebných stoniek.

Zber

Zbierame vňať, t. j. zelené časti rastliny, keď sa rozrastie. Sušíme pri teplote do 35°C (silicová droga) oddelene, lebo má silný pach. Schne pomaly. Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.

Droga

Herba abrotani (Summitates abrotani). Aromatická, horkastej chuti.

Obsahové látky

Obsahuje éterický olej, horčiny, triesloviny a iné dosiaľ bližšie neznáme látky.

Vlastnosti

Stomachikum, anthelmintikum.

Úžitok

Upotrebuje sa v lekárnictve, likérnictve, voňavkárstve. Osoží pri poruchách trávenia, proti črevným parazitom a spolu s vňaťou zádušníka, repíka, prasličky, nátržníka husieho, ľubovníka, betoniky, hluchavky, čiernohlávka, myšochvosta, srdcovníka, vresu, pŕhľavy, medovky proti nočnému pomočovaniu detí (Enuresis nocturna). Zvonka slúži na prípravu kúpeľov na omrznuté údy, v domácnostiach ako korenie, prípadne ako prostriedok proti moliam.

Upozornenie

U nás šľachtia príbuzný druh palinu pontickú (Artemisia pontica L., č. pelynek pontický), nižšiu divorastúcu sivoplstnatú trvácu bylinu s plazivým podzemkom. Darí sa jej v suchšej vápnitej pôde a to aj na nevyužitých nerovných pozemkoch. Rozmnožuje sa poplazmi, ktoré bránami vyvláčime z preoranej starej kultúry a zaorieme do plytkých brázd na vzdialenosť asi 60 cm. Zbierame vňať (Herba absinthii pontici).