Trváca bylina z čeľade pŕhľavovitých (Urticaceae) s pIazivým rozkonáreným podzemkom. Má 30-100 cm vysokú, zväčša jednoduchú stonku s protistojnými, stopkatými, podlhovastými, končistými listami so zúbkatým okrajom a malé neúhľadné zelené kvety v dlhých metlinách. Plody sú nažky. Na stonke i na listoch sú jedovaté pálivé chĺpky. U nás rastie v troch plemenách, i jednodomých a často viac-menej nepŕhlivých, ktoré kvitnú od júna do septembra.
Výskyt
Rastie hojne pri plotoch, na rumoviskách, medzi krovím a na voľnej pôde.
Zber
Zbierame vňať, alebo len listy a to aj viac ráz do roka. Pri zbere používame rukavice. Spravidla režeme, alebo žneme mladé a zdravé olistené výhonky, nie dlhšie ako 40 cm, alebo odtŕhame, prípadne zo stonky zhora nadol zošmýkame svieže listy. Sušíme pri teplote do 60 °C tak, aby sa zachovala farba čerstvej rastliny. Schne rýchle. Uschovávame dobre uzavreté, chránené pred svetlom, vlhkom a hmyzom.
Droga
Folium, Herba urticae. Bez pachu, má trpkohorkastú chuť.
Obsahové látky
Obsahuje triesloviny, kyselinu kremičitú, mravčiu a ďalšie, sliz, vosk, provitamín A, pomerne značné množstvo vitamínu C a zeleného farbiva chlorofylu, z ktorého sa priemyselne získava fytol (zložka vitamínov E a K), ďalej acetylcholín a histamín (v sekréte chlpov) a iné látky.
Liečivá i technická droga. Osoží pri chorobách močových a dýchacích orgánov, pri katare žalúdka a čriev, ak je spojený s kolikovitými bolesťami, pri lámke, cukrovke a iných chorobách látkovej premeny. Podporuje tvorbu červených krviniek. Čerstvé výhonky varíme ako špenát, ináč sú aj cenným krmivom pre hydinu a ošípané. V lete môžeme do nich baliť mäso i maslo na krátkotrvajúce konzervovanie. Čerstvá olistená pŕhlivá stonka slúži zvonku na šľahanie (tzv. urtikácia), alebo na náplasti na boľavé miesta. Opláchnutie hlavy odvarom vňate posilňuje rast vlasov.
Poznámka
Liehovým výluhom z koreňa žihľavy, prípadne fialky voňavej, chabzdy, lopúcha sa natiera (masíruje) pokožka hlavy kvôli posilneniu, alebo narastaniu vlasov. Príbuzná jednoročná burina, pŕhľava malá, ľudovo žihľava nízka, alebo pŕhľavka (Urtica urens L., č. žahavka roční) je tiež liečivá.