Your Cart

Pŕhľava dvojdomá

Pŕhľava dvojdomá
Pŕhľava dvojdomá
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Urtica dioica L. Ľudové názvy: žihľava, pŕhľava, kopriva, pokriva, prhlica, prlica

Opis

Trváca bylina z čeľade pŕhľavovitých (Urticaceae) s pIazivým rozkonáreným podzemkom. Má 30-100 cm vysokú, zväčša jednoduchú stonku s protistojnými, stopkatými, podlhovastými, končistými listami so zúbkatým okrajom a malé neúhľadné zelené kvety v dlhých metlinách. Plody sú nažky. Na stonke i na listoch sú jedovaté pálivé chĺpky. U nás rastie v troch plemenách, i jednodomých a často viac-menej nepŕhlivých, ktoré kvitnú od júna do septembra.

Výskyt

Rastie hojne pri plotoch, na rumoviskách, medzi krovím a na voľnej pôde.

Zber

Zbierame vňať, alebo len listy a to aj viac ráz do roka. Pri zbere používame rukavice. Spravidla režeme, alebo žneme mladé a zdravé olistené výhonky, nie dlhšie ako 40 cm, alebo odtŕhame, prípadne zo stonky zhora nadol zošmýkame svieže listy. Sušíme pri teplote do 60 °C tak, aby sa zachovala farba čerstvej rastliny. Schne rýchle. Uschovávame dobre uzavreté, chránené pred svetlom, vlhkom a hmyzom.

Droga

Folium, Herba urticae. Bez pachu, má trpkohorkastú chuť.

Obsahové látky

Obsahuje triesloviny, kyselinu kremičitú, mravčiu a ďalšie, sliz, vosk, provitamín A, pomerne značné množstvo vitamínu C a zeleného farbiva chlorofylu, z ktorého sa priemyselne získava fytol (zložka vitamínov E a K), ďalej acetylcholín a histamín (v sekréte chlpov) a iné látky.

Vlastnosti

Diuretikum, hemostyptikum, antiseptikum, roborans, derivans.

Úžitok

Liečivá i technická droga. Osoží pri chorobách močových a dýchacích orgánov, pri katare žalúdka a čriev, ak je spojený s kolikovitými bolesťami, pri lámke, cukrovke a iných chorobách látkovej premeny. Podporuje tvorbu červených krviniek. Čerstvé výhonky varíme ako špenát, ináč sú aj cenným krmivom pre hydinu a ošípané. V lete môžeme do nich baliť mäso i maslo na krátkotrvajúce konzervovanie. Čerstvá olistená pŕhlivá stonka slúži zvonku na šľahanie (tzv. urtikácia), alebo na náplasti na boľavé miesta. Opláchnutie hlavy odvarom vňate posilňuje rast vlasov.

Poznámka

Liehovým výluhom z koreňa žihľavy, prípadne fialky voňavej, chabzdy, lopúcha sa natiera (masíruje) pokožka hlavy kvôli posilneniu, alebo narastaniu vlasov. Príbuzná jednoročná burina, pŕhľava malá, ľudovo žihľava nízka, alebo pŕhľavka (Urtica urens L., č. žahavka roční) je tiež liečivá.