Trváce byliny z čeľade prvosienkovitých (Primulaceae) s krátkym valcovitým, husto rozkoreneným podzemkom, z ktorého vyrastá ružica podlhovastovajcovitých kučeravých prízemných listov a 10-30 cm vysoký stvol s okolíkom voňavých žltých kvetov v rozličných odtieňoch. Plody sú jednopuzdrové tobolky. U nás sa vyskytujú vo viacerých plemenách a navzájom skrížených odrodách, ktoré kvitnú v čase od apríla do mája. Medonosné.
Výskyt
Rastú na lúkach a poľanách, v hájoch a listnatých lesoch, medzi krovím a inde.
Pestovanie
Vysádza sa v záhradách, alebo sa pestuje voľným rozsievaním semien na lúkach.
Zber
Zbierame podzemok s koreňmi a žĺtkovožlté voňavé kvety a to celé koruny s kalichom (obsahujúcim saponíny), prípadne aj listy, alebo vňať. Sušíme pozorne a rýchlo pri teplote do 35 °C. Uschovávame opatrne, najmä kvety, ktoré majú mať žltú, alebo žltozelenkastú (nie však zelenú) farbu.
Droga
Radix primulae (Radix Primularum). Kvet je bez pachu, sladkej chuti, koreň má anízový pach a odporne škrabľavú chuť. Flos, Folium, Herba primulae.
Obsahové látky
Obsahuje saponíny, éterický olej, fenolové glykozidy primverín a primulaverín, v listoch vítamín C a iné látky.
Vlastnosti
Expektorans (sekretolytikum).
Úžitok
Upotrebuje sa v lekárnictve na výrobu rozličných expektoračných prípravkov. Osoží pri chorobách dýchacích ústrojov (najmä pri zahlienení priedušiek), ako aj pri lámke (reume) a slabšej neuróze. Napomáha látkovej premene. Mladé listy pripravujeme v domácnosti ako šalát.
Upozornenie
Rastliny sú vo väčších dávkach jedovaté.
Poznámka
Príbuzné druhy nezbierame (niektoré z nich sú úplne chránené). V ČR neslobodno zbierať ani podzemné časti prvosienky jarnej i vyššej (č. prvosenka jarní, p. vyšší) - obe sú čiastočne chránené. Obsah saponínov v rastline počas vegetácie veľmi kolíše.