Your Cart

Prvosienka jarná a Prvosienka vyššia

Prvosienka jarná a Prvosienka vyššia
Prvosienka jarná a Prvosienka vyššia
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Prvosienka jarná - Primula veris L. Lat.: Prvosienka vyššia - Primula elatior L. Ľudové názvy: prvosienka, primulka, prvosna skorá, prvnička, kaška, kašička, kropáč, Petrov kľúč, biela bukvica, kozí drist, mŕtvičná alebo šľaková zelina

Opis

Trváce byliny z čeľade prvosienkovitých (Primulaceae) s krátkym valcovitým, husto rozkoreneným podzemkom, z ktorého vyrastá ružica podlhovastovajcovitých kučeravých prízemných listov a 10-30 cm vysoký stvol s okolíkom voňavých žltých kvetov v rozličných odtieňoch. Plody sú jednopuzdrové tobolky. U nás sa vyskytujú vo viacerých plemenách a navzájom skrížených odrodách, ktoré kvitnú v čase od apríla do mája. Medonosné.

Výskyt

Rastú na lúkach a poľanách, v hájoch a listnatých lesoch, medzi krovím a inde.

Pestovanie

Vysádza sa v záhradách, alebo sa pestuje voľným rozsievaním semien na lúkach.

Zber

Zbierame podzemok s koreňmi a žĺtkovožlté voňavé kvety a to celé koruny s kalichom (obsahujúcim saponíny), prípadne aj listy, alebo vňať. Sušíme pozorne a rýchlo pri teplote do 35 °C. Uschovávame opatrne, najmä kvety, ktoré majú mať žltú, alebo žltozelenkastú (nie však zelenú) farbu.

Droga

Radix primulae (Radix Primularum). Kvet je bez pachu, sladkej chuti, koreň má anízový pach a odporne škrabľavú chuť. Flos, Folium, Herba primulae.

Obsahové látky

Obsahuje saponíny, éterický olej, fenolové glykozidy primverín a primulaverín, v listoch vítamín C a iné látky.

Vlastnosti

Expektorans (sekretolytikum).

Úžitok

Upotrebuje sa v lekárnictve na výrobu rozličných expektoračných prípravkov. Osoží pri chorobách dýchacích ústrojov (najmä pri zahlienení priedušiek), ako aj pri lámke (reume) a slabšej neuróze. Napomáha látkovej premene. Mladé listy pripravujeme v domácnosti ako šalát.

Upozornenie

Rastliny sú vo väčších dávkach jedovaté.

Poznámka

Príbuzné druhy nezbierame (niektoré z nich sú úplne chránené). V ČR neslobodno zbierať ani podzemné časti prvosienky jarnej i vyššej (č. prvosenka jarní, p. vyšší) - obe sú čiastočne chránené. Obsah saponínov v rastline počas vegetácie veľmi kolíše.