Trváca bylina z čeľade áronovitých (Araceae) s plazivým, článkovaným a dužinatým, až pol metra dlhým a 3 cm hrubým, husto rozkoreneným hnedozeleným podzemkom, z ktorého Vyrastajú mečovité listy, dlhé vyše metra a široké-2 cm a listom podobné stvoly 60-150 cm vysoké, na jednej strane ostré, na druhej žliabkovité, so žltozelenými, neskôr do hneda sfarbenými šúľkami drobných kvetov. U nás je bez plodov. Kvitne od júna do júla. Silne vonia.
Výskyt
Rastie v tichých vodách, močiaroch a vlhkých priekopách, na tienistých brehoch rybníkov a potokov.
Pestovanie
Pestujeme ho na miestach výskytu vegetatívne: rozmnožuje sa odrezkami podzemka, ktoré zastrčíme do zeme (alebo tam odpadnú) pri zbere.
Zber
Zbierame podzemok (spravidla v jeseni). Vytrhávame ho hákmi, alebo dvojzubými špeciálnymi vidlicami, dôkladne očistíme a umyjeme a potom podľa potreby lúpaný (mundata), alebo nelúpaný (naturalis) pozorne sušíme pri teplote do 35°C, oddelene, lebo má prenikavý pach. Uschovávame dobre uzavretý a chránime pred vlhkom a hmyzom.
Droga
Radix calami aromatici (Rhizoma Acori calami). Aromatická, ostro korenistej, horkej chuti. Na prášok sa spracúva len lúpaná.
Obsahové látky
Obsahuje éterický olej (hlavné zložky fenoléter, terpény), horký glykozid akorín, živicu akoretín, cholín, triesloviny a iné látky.
Upotrebuje sa v lekárnictve (získavanie silice, tinktúry a iné prípravky), v likérnictve, do zubných práškov a ústnych vodičiek. Povzbudzuje a reguluje trávenie, napomáha látkovej premene. Osoží aj pri nadúvaní, poruchách žlčníka, pečene atď. Zvonku sa používa na výplachy ústnej dutiny a na prípravu osviežujúcich kúpeľov, posilňujúcich najmä slabé deti. Podľa literatúry listy puškvorca odpudzujú myši.
Upozornenie
Čerstvý podzemok spôsobuje vracanie.
Poznámka
Z olúpaného koreňa rýchle vyprcháva silica. Odpadky vzniknuté pri lúpaní sú tiež zužitkovateľné (aromatikum).