Your Cart

Šalvia lekárska

Šalvia lekárska
Šalvia lekárska
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Salvia officinalis L. Ľudové názvy: šalvia

Opis

Poloker z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), predtým pyskatých (Labiatae), 20-50 cm vysoký, zväčša trsnato rozkonárený, s priamymi alebo vystúpavými plstnatými stonkami, na ktorých vyrastajú podlhovastovajcovité sivo plstnaté listy a dvojpyskaté fialové, niekedy ružové, alebo aj biele kvety. Plody sú tvrdky. Kvitne od júna do júla. Veľmi aromatická a medonosná.

Pestovanie

Darí sa jej v suchšej vápnitej živnej pôde v slnečnej chránenej polohe. Rozmnožujeme ju spravidla semenami, ktoré vysievame do teplých hriadok na priesadu, alebo keď už priamo na pole nehrozia mrazy. Na zimu je dobre rastliny prihrnúť zemou a na jar zrezať staré stonky, aby vyrástlo čo najviac listov. Redšie vysadené pri dobrom hnojení vydržia dlho na mieste. U nás je šľachtená.

Zber

Zbierame vňať, a to ešte skôr, než rastlina kvitne, viac krát do roka (posledný zber však nesmie byť neskoro v roku, ináč rastlina vymrzne). Odrezávame, vo veľkom žneme čo najnižšie, aby sa rastlina dobre rozrástla. Najkrajšie kusy necháme dozrieť na semeno. Sušíme riedko rozložené pri teplote do 35 °C (silicová droga) oddelene, lebo má silný pach a lepkavé listy. Schne pomaly. Pred manipuláciou s rastlinou i po nej si vždy umyjeme ruky.

Droga

Herba salviae (Salviae officinalis). Má silne korenistý pach a horkasto zvieravú chuť.

Obsahové látky

Obsahuje éterický olej (tujón, salviol a ďalšie), triesloviny, horčiny, živicu, organické kyseliny a iné látky.

Vlastnosti

Aromatikum, adstringens, antiflogistikum, antihydrotikum, gargarizmum, dermatologikum.

Úžitok

Upotrebuje sa v lekárnictve, likérnictve, voňavkárstve, včelárstve atď. Súčasť liekopisnej aromatickej čajoviny a rôznych iných prípravkov. Osoží pri kašli, poruchách trávenia (nadúvaní, hnačke), ženských chorobách atd. Zvonka slúži ako kloktadlo pri zápaloch horných ciest dýchacích, na výplachy ústnej dutiny pri bolestiach zubov a paradentóze, na prípravu hojivých obkladov, alebo na omývanie pri kožných chorobách. Vnútorne i zvonka sa uplatňuje pri chorobnom potení.

Poznámka

Liečivé sú aj listy šalvie muškátovej (Salvia sclarea L., č. šalvej muškátová) a vňať šalvie lúčnej (Salvia pratensis L., č. šalvej lučni).