Your Cart

Vres obyčajný

Vres obyčajný
Vres obyčajný
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Calluna vulgaris Ľudové názvy: vres, erika, netata, šedivník, žrnovec

Opis

Nízky vždyzelený ker z čeľade vresovcovitých (Ericaceae) prútnato rozkonárený, s trvácimi (neopadavými) šupinovitými listami a fialovoružovými, niekedy aj bielymi voňavými kvetmi. Plody sú mnohosemenné tobolky. Kvitne od júla do septembra. Medonosný.

Výskyt

Rastie hojne na nevápnitých piesočnatých a rašelinových lesných pôdach. Tvorí celé súvislé porasty zvané vresoviská, najmä v oblasti Tatier a na západnom Slovensku. Je ukazovateľom kyslej pôdy.

Zber

Zbierame vňať, t. j. kvitnúce mäkké bylinné časti, alebo len kvet. Dobre, ale obozretne očistíme od primiešaním a sušíme pozorne prirodzeným teplom, prípadne aj umelým pri teplote od 40 do 60 °C. Uschovávame veľmi opatrne, dlhším skladovaním sa znehodnocuje.

Droga

Herba, Flos callumae (syn. ericae). Slabo aromatická, má horkastotrpkú chuť.

Obsahové látky

Obsahuje glykozidy arbutín, metylarbutín, pomerne značné množstvo trieslovín a slizu, kyselinu kremičitú, saponíny, organické kyseliny, flavónový glykozid kvercitrín, alkaloid erikodinín a iné látky.

Vlastnosti

Adstringens, diuretikum, mierne antiseptikum, sedatívum, diaforetikum.

Úžitok

Osoží pri chorobách močových ústrojov, najmä na dezinfekciu močových ciest, ako aj pri zväčšenej predstojnici (prostate), ďalej pri lámke (reume), horúčke, nespavosti, ako aj pri tuberkulóze kože (škrofulóze) a chorobách látkovej premeny (ľudovo na čistenie krvi). Spolu s vňaťou zádušníka brečtanovitého, nátržníka husieho, petržlenu, prasličky, prietržníka, repíka, stavikrvu vtáčieho a s ľanovým semenom uplatňuje sa ako základná droga pri zápaloch močovej rúry (ľudovo pri rezáku). Piť cez deň po troche 3-5 dl nesladeného odvaru.

Upozornenie

Vzhľadom je mu podobný príbuzný rod vresovec (Erica L., č. vresovec) s praslenovito usporiadanými listami a jasnoružovými kvetmi, ktorý nezbierame. Nezamieňať!

Poznámka

Podľa niektorých zahr. autorov je výskyt arbutínu v rastline pochybný. Vo vzorkách domácej suroviny stanovili značne vyššie percento arbutínu, ako uvádza literatúra, preto hodno venovať rastline pozornosť. Ináč arbutín a metylarbutín patria často medzi látky vyskytujúce sa v rastlinách, ktoré rastú na určitej lokalite. O týchto rastlinách sa preto hovorí, že vytvárajú chemické rasy.