Kvetovka hrušková - Anthonomus piri
Od kvetovky jabloňovej odlišuje svojím vývojom. Larvy sa nevyvíjajú v jednotlivých kvetoch, ale v kvetných púčikoch. Samičky kladú vajíčka v období neskorej jesene až do príchodu prvých mrázikov. V tom období môžeme na púčikoch pozorovať drobné hlboké vpichy. Larvy sa liahnu na jeseň a počas zimy, ak je mierna, prípadne až na jar. Kvetovka hrušková je škodlivejšia, ako kvetovka jabloňová. Škody spočívajú nielen v znížení úrod, ale zoslabuje aj strom. Pravidelne napádané stromy majú celé konáre holé a veľmi málo rodia. Larva kuklí vo vnútri púčika. Chrobák po vyliahnutí vyhryzie v stene púčika otvor, ktorým vylezie. Asi 4 – 5 týždňov (v máji) sa živí listami a výhonkami hrušiek. Samičky začínajú klásť vajíčka po letnej diapauze (asi od polovice septembra).
Ochrana: proti chrobákom, ktoré sa na jar živia listami, zvláštne chemické zásahy nerobíme, lebo sa ničia zároveň pri postrekoch, ktorými ničíme piliarku hruškovú (Hoplocampa brevis) a pod.
Chemický zásah je potrebný v oblastiach pravidelného výskytu škodcu v druhej polovici septembra ako preventívny zásah na ničenie samičiek pred kladením vajíčok. Vhodný je Metation E-50, Anthio (pozor na dodržanie ochranného obdobia).