Múčnatec jabloňový - Podosphaera leucotricha
Múčnatku časté ochorenie jabloní – vyvoláva múčnatec jabloňový (Podosphaera leucotricha), ktorý skoro na jar pokrýva letorasty bielym, neskôr mierne žltnúcim povlakom. Napadnutý letorast zakrpatieva, listy sa scvrkávajú a nakoniec celý letorast zasychá. Múčnatka môže napadnúť aj kvety, ktoré nakoniec zaschnú. Na ovocí sa vyskytuje zriedkavo.
Huba prezimuje v púčikoch vo forme micélia. Letorast a kvety vyrastajúce z týchto púčikov bývajú už nakazené. Z nich sa potom šíri tzv. druhotná nákaza počas leta. V druhej polovici leta preniká podhubie do púčikov, ktoré sa tvoria pre budúci rok. Ak nasleduje tuhá zima so silnými mrazmi, potom je nákaza v nasledujúcom roku slabšia, lebo väčšina podhubia v púčikoch zamrzne.
Ochrana: Mechanické zásahy, ako odrezávanie a spaľovanie napadnutých výhonkov skoro na jar majú rovnaký význam ako chemické zásahy. Na postreky možno použiť rôzne sírnaté prípravky, alebo organické fungicídy. V teplých oblastiach južného Slovenska sú potrebné časté postreky citlivých kultivarov a to 9-11krát približne v 7-10 denných intervaloch. S postrekovaním treba začať po rozpuku a postrekovať až do skončenia obdobia rastu letorastov, t.j. asi do konca júna. Dôležité sú potom postreky od konca júla do konca augusta, totiž konídiová infekcia dosahuje najvyššiu mieru v období máj – jún a potom v priebehu augusta.