Pásavka zemiaková - Leptinotarsa decemlineata
Chrobák je asi 1 cm dlhý, má vypuklé telo, s pozdĺžnymi žlto-čiernymi pásikmi. Vajíčka sú najskôr žltej, neskôr pieskovej farby. Štádium vajíčka trvá 5 - 12 dní, v závislosti od teploty. Larva škodcu sa vyvíja cez 4 instary. Larvy sú ružovo-oranžové, vypuklé, po stranách majú čierne bodky, vytvárajúce čiaru. Škodia larvy aj imága. Škodca má dve generácie za rok.
Pásavka zemiaková prezimuje v pôde v hĺbke 20 – 25 cm ako imágo, ktoré vyhľadáva hostiteľskú rastlinu. Imága nelietajú, ale veľmi rýchlo sa presúvajú po zemi. Pastvu začína v máji. Larvy aj imága požierajú listy zemiakov i rajčiakov (to je vzácnejšie). Veľmi teplý a suchý priebeh počasia zriedka ovplyvňuje populácie lariev. Dlhšie trvajúce chladné a vlhké počasie niekedy redukuje populácie škodcu, často s pomocou prirodzených nepriateľov (huby, háďatká, …) Vajíčka kladie v skupinách na listy. Spravidla má dve generácie. Čím neskôr sa objavia chrobáky prvej generácie, tým menej početná bude druhá generácia. Premnoženie môže nastať pri teplom a sparnom počasí.
Ochrana : ručné vyzbieranie chrobákov a lariev. Z chemických prípravkov možno použiť Elocron – popraš, Ekalux 25, Soldep, Imidan 50 W.