Slimáky a slizniaky
Škodia na rastlinách v skleníkoch, pareniskách i na voľne pestovanej zelenine, jahodách a pod. Poškodzujú listy a plody. Všade kde sa pohybujú, nechávajú po sebe perlovolesklý suchý sliz. K poškodzovaniu dochádza najmä v noci, cez deň sa skrývajú ukryté na vlhkých miestach.
Slizniačik poľný (Deroceras agreste) dosahuje dĺžku tela 4 – 6 cm. Základné sfarbenie tela je žltobiele s rostrúsenými hnedými a čiernymi škvrnami. Sliz má biely nepriesvitný. Obľubuje skôr suchšie podmienky.
Slizovec záhradný (Arion hortensis) dosahuje dĺžku tela 3 – 5 cm. Základná farba tela býva sivočierne so svetlejšou kresbou. Sliz má žltý. Rovnako znáša suchšie i vlhkejšie podmienky, poškodzuje predovšetkým jahody.
Slimákovi najväčšiemu (Limax maximus) vyhovujú vlhšie podmienky a organickou hmotou dobre zásobené pôdy, preto najčastejšie škodí vo fóliových krytoch.
Slimák najväčší môže dosiahnuť dĺžku 10 i viac centimetrov. Základná farba tela je žltosivá, s tmavými škvrnami.
Jedince všetkých troch druhov prezimujú medzi zvyškami rastlín. Škodiť začínajú až v apríli. Do mája sa vyvinú dospelci.
Ochrana proti slimákom a slizniakom
Proti slimákom a slizniakom sa najintenzívnejšie musíme brániť v období hlavnej škodlivosti a to v apríli, máji, koncom leta i v jeseni, keď škodca vyhľadáva zimné úkryty. Na ničenie možno použiť návnadový prípravok Limacid. Polievkovú lyžicu návnady položíme na sklo alebo inú suchú podložku a vyložíme večer na miesta výskytu. Pri vysokej vlhkosti návnady často obnovujeme. Odporúča sa aj posýpanie okolia rastlín superfosfátom alebo inými žieravými hnojivami, prípadne páleným vápnom, ak to dovoľuje agrotechnika.