Your Cart

Okrasné papriky

Okrasné papriky
Okrasné papriky
0,00€
Bez DPH: 0,00€
V pestovaní izbových kvetín zaznamenávame každým rokom zmeny, pričom sortiment sa inovuje a dopĺňa častokrát novými neznámymi druhmi kvetín. Najčastejšie sú to staro nové kvetiny, ktoré s odstupom času sa k nám opäť vracajú. Tak i pestovanie okrasných paprík patrí do dávnej minulosti a dlhé obdobie sme mohli pozorovať iba živorenie niektorých, menej atraktívnych kultivarov. V roku 1974 na šľachtiteľskú stanicu do Vrbového doviezli základný sortiment okrasných paprík, ktoré boli v podmienkach stanice overované a postupne vyhodnocované, s možnosťou zavedenia zaujímavých typov a farieb do pestovateľskej praxe. Okrem ich estetickej hodnoty majú aj úžitkový význam, takže väčšinu z týchto kultivarov môžeme využiť i pri príprave pikantných jedál.

Pestovanie

Okrasné papriky rozmnožujeme zásadne semenom. Výsev odporúčame koncom decembra, alebo začiatkom januára. Semeno na klíčenie potrebuje vyššiu teplotu, okolo 20 °C. Vzíde za 10-12 dní. Pri vchádzaní rastliny veľmi opatrne zalievame, aby sme nezapríčinili padanie klíčiacich rastlín. Okrasné papriky pri preliatí sú na to veľmi citlivé. Po rovnomernom vzídení sadence prepikírujeme po jednej do debničky, alebo priamo do malého črepníka. Najlepšie je do rašelinových zakoreňovačov o priemere 6 cm. Po zakorenení znížime teplotu na 16 až 18°C. Zalievame aj naďalej veľmi opatrne. Druhýkrát ich presádzame pred nasadením kvetov a to do stredne ťažkej, humóznej pôdy, dobre zásobenej živinami. Použijeme črepníky o veľkosti 12 cm, v ktorých ich budeme pestovať až do vytvorenia plodov. Z januárového výsevu rastliny začínajú kvitnúť koncom marca, začiatkom apríla. Kvet okrasných paprík je bezvýznamný, drobný, nenápadný. Zaujímavé sú plody, ktoré sú rozličných tvarov, veľkosti a farieb od fialovej cez tmavomodrú, oranžovú až po karmínovú. Iné kultivary sú výrazne žlté a prechádzajú do oranžova. Plody sa vytvárajú ihneď nad listami a na jednej rastline môže byt 30-50 plodov.
  • Capsicum fips - Rastliny dorastajú do výšky asi 15 cm. Bohato sa rozkonárujú, jednotlivé konáriky sú dlhé 5 -6 cm. Pretiahnuté listy sú svetlozelené. Kvitne drobnými kvietkami jednoduchého tvaru žltobielej farby. Plody sú štíhle, rastú smerom hore. V začiatku sú žltovoskovej farby, neskôr sa menia na oranžovočervenú. Na jednej rastline sa vytvorí 20 až 40 plodov.
  • Capsicum roter junge - Je nízkeho, zakrpateného vzrastu. Dorastá do výšky 8 až 10 cm. Je bohato, voľne rozkonárená. Farba jednoduchého kvetu je čisto biela so žltým stredom. Plody sú guľaté, drobné o priemere 1 cm. Zo začiatku sú sfarbené voskovožlto, neskôr prechádzajú do fialova až oranžova. V plnom štádiu dozrievania sú výraznej červenej farby. Na rastline sa vytvára 50 až 60 plodov.
  • Capsicum Weihnachts - Stredne vysoký kultivar, dorastá do výšky 13 až 15 cm. Jednotlivé konáriky sú voľne stavané a pomerne dlhé. Je hustého olistenia. Kvitne drobnými, bielofialovými jednoduchými kvetmi. Po odkvete vytvára krátke, tupé, voskovobiele plody, ktoré rastú smerom hore. Postupne sa vyfarbujú do modročervena. Takto krásne sfarbené vydržia na rastline veľmi dlho.
  • Capsicum Gloworm - Dorastá do výšky 15 až 17 cm. Stredné rozkonárenie, voľného tvaru. Malé pretiahnuté lístky sú tmavozelené. Kvety sú jednoduché, drobné, nevýrazné. Mierne voňavé. Štíhle drobné plody sa mierne stáčajú smerom hore. Na rastline sa vytvára 30 - 40 plodov. Zo začiatku sú žltozelené a v neskoršom štádiu sa vyfarbujú do červenej farby.
  • Capsicum 047 - Je prešľachtený zahraničný kultivar, dorastajúci do výšky 16 -18 cm. Má veľmi výrazný list, ktorý je modrofialový, pretiahnutý. Je zaujímavý práve týmto olistením, ktoré je veľmi dekoračné. Kvet je väčší, pri porovnaní s predchádzajúcimi kultivarmi (fialový s bielym stredom). Plody smerujú hore, majú tupé zakončenie, základná farba plodov je tmavofialová, neskoršie sa vyfarbuje do červena.
Všetky uvedené okrasné papriky sú vhodné ako izbové rastliny, môžeme ich používať tiež na výsadbu balkónov na juhozápadné svetové strany. Rozlične vyfarbené sušené plody možno použiť aj do jesenného, či zimného aranžmán.