Your Cart

S kolíkom či bez?

S kolíkom či bez?
S kolíkom či bez?
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Otázka, ktorá vzniká pri pestovaní rajčiakov spolu s ďalšou a to vylamovať či nevylamovať vedľajšie výhonky? Správnu odpoveď možno dať len vtedy, keď dobre poznáme druh rajčiaka, ktorý pestujeme. Rajčiaky sa podľa typu rastliny rozdeľujú na dve skupiny:
  • Indeterminantné (s neukončeným rastom) môžu mať stonku vysokú i 2 -3 m, kvetenstvá vyrastajú v pazuche listov: Podľa kultivarov sú vysoké, alebo nízke.
  • Determinantné (s ukončeným rastom) vytvárajú kríčkovú formu tým, že každá stonka je ukončená kvetenstvom. Celkový rast, habitus rastliny môže byť rozložitý, alebo kompaktný.
V našich záhradkách pestujeme rajčiaky obidvoch skupín. Kultivary prvej skupiny (z listiny povolených odrôd sú Harzfeuer FF Sláva Porýní, Start E, Stupické polní ranné, Stupické skleníkové) potrebujú dostatočne vysoké kolíky, vyväzovanie a odstraňovanie vedľajších výhonkov. Kolíky by mali byť asi 180 cm vysoké, z toho 30 cm v pôde, 150 cm nad povrchom. Rastliny pri kolíkoch sa vedú väčšinou na 1, menej vzrastné na 2 výhonky. Podľa toho po výsadbe ponechávame hlavnú stonku, alebo aj niektorý z prvých vedľajších výhonkov. Všetky ďalšie výhonky, ktoré vyrastajú v pazuchách listov sa odstraňujú čo najskôr, aby na rastline nevznikali veľké rany. Postupne ich vyväzujeme k opore "na osmičku". Koncom augusta až začiatkom septembra je vhodné odrezať hlavnú stonku nad posledným rozkvitnutým kvetenstvom. Z neskorších kvetov by už do mrazu plody nedorástli a tým podporíme rast nasadených plodov. Rajčiaky druhej skupiny "kríčkové" majú ukončený rast kvetenstvom. Naši záhradkári väčšinou i tieto typy vyväzujú ku kolíkom. Je to prácnejšie, ale zachová sa tak vzpriamený rast a plody sa neznečisťujú. Na vyväzovanie používame nízke kolíky do 50 cm nad úrovňou pôdy. Ľahšie sa pracuje s kompaktným typom, ktorý vysádzame hustejšie (až 60 x 30 cm) ako s rozložitým, ktorý je väčšinou mohutnejší. Odstraňovanie vedľajších výhonkov pri tomto druhu znamená zníženie úrody. Nevýhodou kríkových rajčiakov najmä rozložitého tvaru pri vyväzovaní ku kolíkom je to, že rastlina je príliš zahustená, čo spomaľuje dozrievanie plodov. Do skupiny "kríkových" rajčiakov z našich povolených kultivarov patria: Edelrot, Imun, Julia, Mini, Nana, Olomoucké nízke, Vrbičanské nízke. Osvojiť si zásady ošetrovania nie je ťažké pre toho, kto sa naučí rozoznávať základné skupiny rajčiakov. Naši záhradkári si určite dobre všímajú vzrast rastlín ktoré pestujú, preto si budú vedieť vybrať správny spôsob ošetrovania.