Ošetrovanie georgín počas vegetácie
Vysadením hľúz, odrezkov, či inak dopestovanej sadby naša práca okolo georgín ešte nekončí. Čaká nás pravidelné zalievanie, kyprenie pôdy, hnojenie, vyväzovanie a ochrana proti škodcom.
Zalievame vtedy, keď povrch pôdy začína zasychať. V ľahších, piesočnatých pôdach je to častejšie, v ťažších pôdach sa vlhkosť udrží dlhšie. Voda na zalievanie by sa teplotou mala približovať teplote vzduchu. Najlepšie je brať vodu z riek, potokov, či rybníkov, samozrejme za predpokladu, že je inak nezávadná. Najlepšie je zalievať skoro ráno za rosy, keď je vzduch chladnejší. Keď máme menšiu plochu výsadby zalievame ku koreňom, nie však silným prúdom, aby sme rastlinu nevyplavili.
So zálievkou úzko súvisí prihnojovanie. Keď prihnojujeme roztokmi, pôda má byť vlhká - teda po zálievke. Keď použijeme hnojivo vo forme prášku či granúl, prihnojujeme pred zálievkou. Zálievkou jednak spláchneme hnojivo, ktoré zostalo na listoch, aby sa listy nespálili a jednak sa rýchlejšie zmení na formu prijateľnú pre rastliny. V počiatočnom štádiu vývoja rastliny môžeme použiť aj listové hnojivo. S prihnojovaním končíme koncom júla, aby sme nepriaznivo neovplyvnili bohatosť kvitnutia a aby hľuzy ku koncu vegetácie dobre vyzrievali.
Odstraňovanie buriny a kyprenie je ďalšou dôležitou prácou pri ošetrovaní georgín. Zo začiatku môžeme medzi radmi prejsť aj ručnou plečkou a neobrobenú časť okopeme motykou. Keď je rastlina väčšia, okopávame iba ručne. Dodržiavame pravidlo, že okopávame vtedy, keď sa tvorí pôdny prísušok, alebo keď začína klíčiť burina. V okopanej, prevzdušnenej pôde sa lepšie vyvíjajú hľuzy a tým aj celá rastlina.