Krása kvetov georgín je potešením pre človeka od začiatku leta až do príchodu prvého mrazu. Ich mnohotvárnosť počnúc kultivarmi s obrovskými kvetmi až po trpasličie formy s množstvom rozličných tvarov a farieb je taká široká, že ju nemôže poskytnúť žiadny iný druh záhradných kvetín.
Už v dávnej minulosti georgíny s obľubou pestovali najmä vo vidieckych záhradkách. Potom ich na krátky čas vytlačili iné kvety. V posledných rokoch sa ich pestré a nežné farby znova začali objavovať v prídomových záhradkách, pri chalupách a v chatových osadách. Kvetiny georgín by mohli skrášľovať i hospodárske dvory, záhony, trávniky sídlisk našich miest a v sadovníctve ako solitéry slnečné miesta parkov.
Najvhodnejšia pôda pre pestovanie georgín je piesočnatohlinitá a mierne alkalická, preto sledujeme obsah vápna. Nevhodné sú mokré pôdy. Pôdne podmienky, aké máme v domácich záhradkách, sú väčšinou pre pestovanie georgín vhodné.
Poloha pozemku musí byť slnečná, neznášajú tieň, v polotieni menej kvitnú.
Už v jeseni pôdu pohnojíme maštaľným hnojom alebo kompostom, podľa obsahu živín v pôde v dávke 2 až 3 kg na 1 m2 a hlboko zrýľujeme. Na jar pozemok hneď po oschnutí povrchu urovnáme a pôdu pod georgíny pohnojíme priemyselnými hnojivami. Najlepšie je použiť kombinované hnojivá NPK, alebo Cererit v množstve 50 až 80 g na 1 m2. Priemyselnými hnojivami prihnojujeme i počas vegetácie až do konca júla.
Pred sadením si pozemok rozmeriame a na vytýčených miestach vyhĺbime rýľom jamky, radšej o niečo hlbšie, aby sme pod hľuzy, alebo rastlinky podsypali kyprú zeminu pre lepšie zakorenenie.
Vzdialenosti medzi jednotlivými rastlinami a radmi závisia od výšky dospelej rastliny. Trpaslíčie georgíny sadíme na vzdialenosť 300X300 mm, mignonky 500X500 mm, stredné a vysoké georgíny sadíme do sponu 900X700 až 800 mm. Ak sadíme georgíny len v jednom rade k plotom, alebo ako dekoráciu k stenám domov, môžeme ich vysádzať i hustejšie.
Georgíny rozmnožujeme väčšinou delením hľúz, čo je aj najjednoduchší spôsob. Zdravé hľuzy delíme záhradníckymi nožnicami, alebo ostrým nožom. Dbáme pritom, aby každej hľuze zostala časť koreňového kŕčka s púčikom, ktorý je základom nadzemnej časti. Pri delení starších hľúz najprv vylúčime minuloročný odumretý kŕčok, ktorý už nevypučí a potom hľuzy rozdelíme na toľko časti, aby všade bolo dostatok kŕčkov, z ktorých vyrastú nové rastliny. Hľuzy delíme na jar pri ich výsadbe. Vzniknuté rany zasypeme prachom z dreveného uhlia. Ak by sme hľuzy nerozdelili, vypučalo by z nich veľa výhonkov na úkor kvitnutia.
Pri samotnej výsadbe najprv do vyhĺbených jamiek zatlčieme kolíky dlhé asi 1,4 m, ktoré stredné a vysoké georgíny potrebujú ako oporu proti vylomeniu vetrom.
Hľuzy vysádzame tak hlboko, aby boli pokryté aspoň 50 mm vrstvou zeminy, ktorú po zasadení mierne pritlačíme. Pri výsadbe je v pôde dostatok vlahy, preto nemusíme hľuzy zalievať. Nepredklíčené hľuzy vysádzame v teplejších oblastiach od polovice apríla, v chladnejších v prvej polovici mája i neskôr. Za 14 dní po výsadbe vypučia. V prvej polovici mája u nás prichádzajú posledné mrazíky, preto musíme georgíny vysádzať tak, aby dovtedy ešte nevyvinuli nadzemné časti. Malé mrazíky georgínu úplne nezničia, rastlina znovu vypučí z náhradných púčikov a ak sú poškodené len listy a vegetačný vrchol, rastlina sa znovu rozkonári.
Ak chceme získať kvety už v júni, musíme už v marci vysadiť hľuzy do fóliovníkov.
Ďalší spôsob ako dosiahnuť skoršie kvitnutie je predklíčovanie hľúz, ktoré v marci vo svetlej miestnosti, alebo v skleníku pri teplote 10 až 12 °C zasypeme zmesou 3 dielov rašeliny a 1 dielu piesku, kde ich vlhčíme. Hľuzy presádzame v druhej polovici mája a pri sadení ich zalejeme.
Vo väčšom rozmnožujeme georgíny odrezkami. Hľuzy založíme do rašeliny s pieskom vo februári, alebo v marci vo svetlej miestnosti, pri teplote 15 až 18°C, mierne ich vlhčíme, kým vyrastú mladé výhonky. Tieto výhonky s 2-3 pármi listov pri báze odlomíme a zasadíme do črepníkov, zakoreňovačov, alebo na množiarenský záhon v skleníku, kde sa pri teplote 20°C, dostatku svetla a vlhkosti za 14 dní zakorenia. Potom odrezky z množiarenského záhonu presadíme do črepníkov a dopestujeme ich v skleníkoch, alebo v pareniskách. Pred výsadbou na trvalé stanovište ich otužujeme vetraním. Do voľnej pôdy ich presádzame v druhej polovici mája. Ku kolíku okolo rastliny vyhĺbime jamku a rastlinu hneď pri zasadení i počas vegetácie často zalievame.
Jednoduchokvitnúce georgíny mignonky a trpasličie, rozmnožujeme semenom. Vysievame ich v marci do debničiek, pri väčšom pestovaní do parenísk do kompostovanej zeminy s pieskom, kde za 14 dní vzídu. Potom ich presádzame do zakoreňovačov, alebo do črepníkov, ktoré zapúšťame do pareniska. Na stanovište ich vysádzame v druhej polovici mája.
Zálievku robíme ihneď pri sadení rastliniek vypestovaných z odrezkov, zo semena, alebo pri vysádzaní predklíčených hľúz a zavlažovanie opakujeme podľa potreby.
Počas vegetácie pôdu kypríme a podľa potreby zavlažujeme, za čo sa nám georgíny odvďačia kyticami nádherných kvetov.