Your Cart

Ochrana gladiol počas skladovania

Ochrana gladiol počas skladovania
Ochrana gladiol počas skladovania
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Gladioly je potrebné vybrať zo zeme najneskôr do konca septembra, pretože v daždivom a chladnom jesennom období môže ľahko dôjsť k infekcii hľúz z pôdy. Čistenie hľúz by sme určite namali odkladať až na jarnú výsadbu, ale vykonať ju hneď po vybratí z pôdy. Ak je niektorá hľuza napadnutá infekciou, sú spočiatku napadnuté iba obalové šupiny. Keďže však skladovanie trvá 6-7 mesiacov, je veľké nebezpečenstvo, že by sa táto infekcia mohla rozšíriť nielen do celej hľuzy, ale taktiež na ostatné spoločne uskladnené hľuzy. Mnoho pestovateľov oddelí hľuzy od vňate nožom a túto vňať ponechá až do jary na záhone. Rozumnejší spôsob je oddeliť vňať od hľuzy odkrútením čo najbližšie k hľuze a zvyšky vňate spáliť. Do kompostu sa táto vňať nehodí, pretože môže obsahovať rôzne zdroje nákazy. Odstránením vrchných obalových šupín zničíme jednak možné zdroje nákazy, ktoré sa spočiatku vyskytujú iba v obalových šupinách a zároveň zistíme ich skutočný zdravotný stav. Hubové povlaky môžeme zbadať aj voľným okom. Horšie je to napríklad so strapkami, ktoré sú veľké len asi 1 mm a nachádzajú sa práve pod týmito šupinami. Po očistení hľúz nasleduje sušenie pri teplote 25 - 30°C, kedy pri intenzívnom vetraní počas dvoch až troch týždňoch stratia hľuzy asi tretinu svojej hmotnosti. Obalové šupiny sa vysušia a medzi starou a novou hľuzov sa vytvorí vrstva buniek, ktorá umožní ľahko zbaviť hľuzu koreňov i zvyšku starej hľuzy. Skladovacie priestory majú byť dobre vetrateľné, s vlkosťou vzduchu nepresahujúcou 70% a teplotou vzduchu v rozmedzí od 2 do 10°C. Pod bodom mrazu môžu hľuzy namrznúť, nad 10 °C sa zase veľmi vysušia. Očistenie hľúz i nízka skladovacia teplota sú veľmi dôležité aj v boji proti strapkám, ktoré sa môžu dostať aj s hľuzami do skladovacích priestorov a pri vyšších teplotách pokračovať vo vývoji a cicaním ich znehodnocovať. Pred výsadbou hľuzy moríme, čím zničíme choroboplodné zárodky na povrchu hľúz a zároveň ich chránime pred nákazou v prvých týždňoch po vysadení. Na morenie sa odporúča 0,2% roztok Fundazolu WP 50, ktorý možno kombinovať s 0,1 % Ultracidom WP 40 v tom prípade, ak sme na hľuzách zistili pri triedení strapky.

Hubové ochorenia hľúz gladiol

Fusarium oxysporum f. gladioli vyvovála rozsiahlu suchú hnilobu až úplnú mumifikáciu hľúz. Prejavuje sa bielym, alebo ružovkastým podhubím na povrchu hľúz. Prítomnosť Stromatinia gladioli prezrádzajú mierne vpadnuté, drobné, sivé alebo hnedasté škvrny, prípadne biele podhubie v okolí základov listov (kruhov) a neskôr i tvorba drobných čiernych vytrvalých útvarov (sklerócií). Sivý hubový povlak a srdiečková hniloba je zasa charakteristická pre hubu Botrytis gladiolum, ktorá v pokročilejšom štádiu spôsobuje vypadávanie stredov hľúz. Pseudomonas marginata je najrozšírenejšia a najznámejšia bakteriálna škvrnitosť, ktorá sa prejavuje niekoľko milimetrov veľkými, ostro ohraničenými, oválnymi, tmavohnedými, lesklými jamkami väčšinou po stranách a na spodnej strane. Zistíme ju aj na neočistených hľuzách, pretože v obalových šupinách vznikajú diery veľkosti škvŕn na samotných hľuzách. Pri chorobách vyvolávaných hubami sa neodporúča vysádzať ani slabo napadnuté jedince, pretože sú už prerastené vláknami. Choré hľuzy je lepšie zničiť ako ich vysadiť a zamoriť si zbytočne pôdu na niekoľko rokov.

Spôsob ochrany proti chorobám a škodcom hľúz gladiol

Všetky vymenované choroby gladiol sa šíria nakazenými hľuzami a pôdou. Je preto dôležitá prevencia a to hlavne vo vysádzaní zdravého sadiva a striedaní pestovateľských plôch gladiol tak, aby sa zachoval časový odstup aspoň 4 až 5 rokov.