Your Cart

Výsadba gladiol

Výsadba gladiol
Výsadba gladiol
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Či už pestujeme gladioly na rez, alebo pre okrasu záhrady, musíme dodržať určité zásady:
  • Vysádzame ich hlbšie na slnečné stanovište
  • Stanovište každoročne striedame
  • Zalievame výdatne, ale nie často

Nároky na pôdu

Záhon si pripravýme už v jeseni, kedy pôdu prekopeme a pohnojíme draselnými a fosforečnými hnojivami (Thomasova múčka, síran draselný). Pôdu tiež obohatíme o komposť. Dusíkaté hnojivá aplikujeme dva až tri týždne pred výsadbou. Maštaľný hnoj nepoužívame. Gladily vysádzame do humóznej, neutrálej až slabo kyslej pôdy s dostatkom prijateľných živín, nezamorenej chorobami. Nesadíme do pôd s vysokou hladinou spodných vôd, do pôd ťažkých a zlivavých s vysokou kyslou, alebo vysokou zásaditou reakciou. Rovnaké miesto výsadby spravidla využijeme raz za tri až šesť rokov, kvôli preventívnej ochrane proti rôznym chorobám a infekciám, ktorých zárodky mohli zostať v pôde z predchádzajúcich výsadieb. Stanovište volíme slnečné s dobrým prúdením vzduchu, nie však veterné. V teplejších oblastiach vysádzame gladioly začiatkom apríla, v chladnejších v druhej polovici apríla, prípadne začiatkom mája, v závislosti od prehriatia pôdy a miestnych podmienok, keď už nepredpokladáme dlhšie a silnejšie jarné mrazy.

Príprava hľúz na výsadbu

Vytriedené hľuzy zbavíme obalových šupín, v ktorých sa môžu nachádzať rôzne zárodky chorôb, alebo škodce a následne preventívne moríme proti hubovým a plesňovým chorobám Fundazolom (0,2 %) minimálne 20 minú, Topsinom, alebo Dithanom. Môžeme moriť aj Sulkou (1 až 3 %) asi hodinu. Výsadba hľúz a rozmnožovacích hľúzok je závislá od vývoja počasia na jar. Na výsadbu volíme hľuzy menšieho priemeru, skôr s väčšou výškou. Veľké ploché viacročné hľuzy ktoré javia znaky degenerácie, chorôb a strácajú svoje typické hybridné znaky by sme už vysádzať nemali. Dávame prednosť hľuzám dopestovaným z rozmnožovacích hľúzok. Pri väčších zdravých hľuzách si všímame počet dobre vyvinutých rastových vrcholov. Podľa ich počtu hľuzy rozkrájame na viac častí, pričom na každej zachováme rastový púčik a na báze časť koreňového venca. Rezné plochy sušíme aspoň dva dni. Po dvoch dňoch ich ošetríme za pomoci latexovej farby s prísadou niektorého protihubového a protiplesňového moridla. Koncentráciu zvýšime dvojnásobne až trojnásobne ako pri morení mokrou cestou.

Starostlivosť počas vegetácie

Podľa účelu, ktorý má výsadba spĺňať volíme buď hustejšiu výsadbu pre okrasnú funkciu, alebo redšiu pre pestovanie na rez. Ak pestujeme gladioly na záhone, tento by nemal byť väčší ako meter so sponom 30 x 10-20 cm podľa veľkosti hľúzok. Hĺbka výsadby je v ľahších pôdach 15-25, v ťažších 10-20 cm. Menšie hľúzky sadíme do hĺbky dvoch tretín, drobné rozmnožovacie hľúzky (brut) do jednej tretiny veľkých hľúz. Gladioly počas vegetácie vytvárajú tzv. druhotnú koreňovú sústavu, umiestnenú nad starou hľuzou. Pri plytkom sadení táto druhotná koreňová sústava trpí nedostatkom vlahy a výkyvmi teplôt. Záhon môžeme aj zakryť a dôkladne utesiť čiernou fóliou. Po troch týždňoch za daždivého alebo zamračeného počasia fóliu odstránime, aby listy, ktoré sú bledé a krehké nespálilo slnko. Záhon udržujeme bez burín a prevzdušňujeme kyprením do hĺbky 50 až 80 mm. Zalievame 1-krát za týždeň dávkou 10 až 30 l vody na m2. V štádiu 3. až 4. listu, je vhodné obdobie na prvé prihnojenie zálievkou z Cereritu (50 až 60 g Cereritu na 10l vody na 1m2).Možno použiť aj Harmavit (0,2 %). Gladioly je vhodné prihrnúť, čím vznikajú medzi radmi gladiol jarčeky, do ktorých zalievame. Pred kvitnutím (v štádiu 6. až 7. listu) ich prihnojujeme rozpusteným superfosfátom vo vode v dávke asi 50 g na 10 l vody na m2. Od polovice mája do konca septembra chránime gladioly pred strapkou gladiolovou a voškami (Actelic, BI-58, Sevin a pod.). V období kvitnutia, ktoré začína v júli, zalievame dvakrát do týždňa, samozrejme, v súlade s vodnými zrážkami. Rastliny sú vhodné na rez, keď majú otvorené 2 až 3 spodné kvety, pričom pri rezaní sa snažíme ponechať na rastline všetky listy. Pri pestovaní gladiol pre okrasnú funkciu v záhradke, odstraňujeme odkvitnuté kvety a opelené semenníky. Ak je už odkvitnutý celý klas, odlomíme ho. Poslednýkrát prihnojíme po odkvitnutí síranom draselným 50 g na 10 l vody na m2, čím podporíme vyzretie hľúz. Ak je pôda dostatočne zásobená základnými živinami N, P, K, prihnojujeme iba Mikrolou. Počas vegetácie uskutočňujeme tzv. negatívny výber, t. j. odstraňujeme všetky gladioly so žltnúcimi, alebo vädnúcimi listami. Škvrny na listoch, alebo pásiky na kvetoch sú prejavom vírusového ochorenia. Vyradené rastliny pálime.

Načasovanie výsadby

Pre dosiahnutie okrasnej funkcie sa snažíme hľuzy vysádzať postupne podľa kultivarovej príslušnosti a doby ich kvitnutia. Najskôr vysádzame kultivary, ktorých kvitnutie od vysadenia trvá viac ako sto dní. Postupne sadíme kultivary, ktoré kvitnú v kratších intervaloch. Tým dosiahneme, že nám všetky gladioly vykvitnú približne v rovnakom termíne a záhon nám približne rovnako aj odkvitne. V opačnom prípade budeme mať na záhone rastliny v plnom kvete spolu s už odkvitnutými, ale aj takými, ktoré ešte len budú kvitnúť a celkový dojem nie je dobrý.