Your Cart

Ako rezať ruže cez vegetáciu

Ako rezať ruže cez vegetáciu
Ako rezať ruže cez vegetáciu
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Často možno vidieť na kríkovej ruži vyrastať hrubý - bujný výhonok, ktorý prerastie ostatné. Na takomto výhonku sa neskôr objaví namiesto jedného viac kvetov. Preto silný výhonok počas vegetácie skrátime, aby nám neskôr vypučané výhonky rástli súčasne. Tým dosiahneme dobrý vzrast kríka. Za 10-14 dní vypučia na výhonku 2-4 púčiky, ktoré budú mať kvety na primerane dlhých stonkách (podľa kultivaru). Poslaním skracovacieho rezu nie je len brzdenie bujného rastu, ale aj rovnomerné využitie živín v koreňovom systéme. Stáva sa, že vyrastenie bujných výhonkov sa opakuje. Najčastejšou príčinou je prehnojenie dusíkom, preto vynecháme 1-2 krát prihnojenie. Pri niektorých kultivaroch napr.: Super-Star, alebo The Queen of Bermunda sa takéto výhonky veľmi často vyskytujú. Niektorí pestovatelia ruží miesto rezu iba odstraňujú púčiky, čo je nesprávne. Efektívnejší spôsob je tzv. Super-Star. Robíme ho tak, že z každého veľmi silného výhonku (dužinatého) odrezávame polovicu, tým docielime 40-50 cm dlhé druhoradé výhonky i oneskorené, avšak bohaté kvitnutie. Tento spôsob robíme na kultivaroch, ktoré majú vlastnosť zo spodnejších púčikov prerásť hlavný púčik. Docielime tým aj to, že nemusíme odstraňovať bočné púčiky.

Rez po odkvete

Keď začínajú z kvetov odpadávať lupienky, kvety sú nevzhľadné, odrezávame ich. Tým docielime ďalšie pomerne vyrovnané a bohaté kvitnutie. Režeme za 1-2 vyvinutým listom. Odrezávanie samotných kvetov, alebo šípok je nesprávne. V týchto miestach nie sú dobre vyvinuté životaschopné púčiky a preto je kvetenstvo slabšie.

Odstraňovanie planých výhonkov

Plané výhonky sa najčastejšie nachádzajú na kríkoch, ktoré sú buď vysadené vysoko, alebo sú očkované na nesprávnom podpníku. Akonáhle vyrastajú, odstraňujeme ich a to tak, že plané výhonky, ak sa dajú, vytiahneme. Keď výhonok odrežeme, z vegetačného krúžku vyrastú opäť 2-3 plané výhonky.