Bojujeme proti škodcom a chorobám ruží
Bojujeme proti škodcom a chorobám ruží
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Každý rok prináša okrem radosti z kvetov ruží, aj starosti s ich ochranou proti chorobám a škodcom. Výskyt chorôb nie je každý rok rovnaký. Veľmi ho ovplyvňujú poveternostné podmienky, ale aj používaná agrotechnika.
Najznámejšie poškodenia ruží
V pôdach, ktoré obsahujú veľa vápnika, fosforu, alebo sú príliš kyslé, trpia ruže na žltačku (chlorózu). Liečime ju opakovanou zálievkou 1 % roztokom síranu železnatého (zelenej skalice). alebo ošetrením dovážaným prípravkom Sequestrene. Žltačka môže vzniknúť aj po namrznutí. Niekedy je krik taký zoslabnutý, že ani po včasnom zásahu sa nespamätá. Najlepšie je ho vykopať a nahradiť odolnejším kultivarom. Z hubových chorôb je najobávanejšia múčnatka, ktorú spôsobuje múčivka ružová (Sphaerotheca pannosa). Napáda najmä ruže, ktoré majú mäkké, matné listy. Múčivka prezimuje na rastlinách buď vo forme guľovitých plodničiek, alebo v púčikoch. Niekedy napáda mladé výhonky už v máji a pokrýva ich múčnatým povlakom. Napadnuté výhonky odstrihujeme. Veľmi dôležitý je postrek hneď po jarnom reze 1 % Sulkou, alebo 1 % Polybaritom. Týmto postrekom ničíme aj roztoče. Je dôležité, aby denná teplota bola okolo 20°C. Počas vegetácie postrekujeme každých 14 dní 0,5 % Sulikolom, 0,05 % až 0,1 % Fundazolom, Benlate 0,05 % alebo Topsinom 0,06 až 0,08 %. Veľmi účinný sa ukázal nový prípravok Fademofr. Ďalším nebezpečným ochorením je čierna škvrnitosť ruží. Spôsobuje ju huba marsonína ružová (Marsonina rosae), ktorej zárodky prezimujú na opadaných listoch a čiastočne na dreve. Preto pred zazimovaním listy vyhrabeme a spálime. Ochorenie sa prejavuje niekedy už koncom mája na spodných listoch v podobe hnedých až čiernych škvŕn. Listy postupne ožltnú a opadajú. Náchylné kultivary zostanú už v lete bez listov. Ruže nemôžu asimilovať, tvorbou nových výhonkov sa veľmi vysiľujú a ľahko zamrznú. Aj proti tejto chorobe je dôležitý preventívny postrek. Postrekujeme buď po opadnutí listov pred zazimovaním, alebo po jarnom reze bordeauxskou zmiešaninou, alebo 1 % Kuprikolom. Postrekujeme aj zem okolo kríkov. Počas vegetácie postrekujeme pravidelne Dithanom M 45 0,25 až 0,3 %, Perozinom 0,4 %, Fundazolom, alebo Benlate 0,05 % až 0,075 %. Veľmi účinný je Kuprikol 0,5 %, len niektoré kultivary sú naň citlivé. Postreky proti múčnatke a čiernej škvrnitosti môžeme striedať a zároveň nimi bojujeme proti ostatným hubovým chorobám, akými sú hrdza ruže, sivá pleseň a peronospóra ružová. Proti živočíšnym škodcom použijeme Metation 0,2 %, Anthio 0,15 % a špeciálne proti voškám Pirimor 0,05 až 0,07 %. Postrekujeme podvečer tak, aby sme zasiahli aj spodok listov. V zahraničnej literatúre, napriek veľkému výberu účinných chemických ochranných prostriedkov, ponúkajú drobným pestovateľom na vyskúšanie aj staré recepty prírodných prostriedkov, ktoré nezamorujú životné prostredie. Proti múčnatke:- Výluh z rebarbory 6 až 7 listov rebarbory aj so stonkami pokrájame na kúsky, nalejeme na ne 20 až 25 I dažďovej vody a necháme 2 až 3 dni stáť. Potom ho zlejeme a precedíme cez plátno. Vhodný je aj pre iné rastliny a ovocné dreviny.
- Výluh zo žihľavy 1 kg žihľavy varíme 30 minút v 10 I vody. Necháme až 15 dní kvasiť. Odvar pred použitím riedime s vodou v pomere 1:20. Pri väčšom výskyte škodcu použijeme silnejšiu koncentráciu.
- Výluh zo žihľavy bez varenia Čerstvú vňať žihľavy zalejeme vodou a necháme 4 až 5 dní kvasiť, občas pomiešame drevenou palicou. Proti múčnatke a voškám môžeme použiť aj jemný prášok, ktorý si urobíme tak, že pálené vápno polievame petrolejom, až kým sa rozhasí. Potom ním poprášime napadnuté kríky.