Your Cart

Výsadba a sortiment ruží

Výsadba a sortiment ruží
Výsadba a sortiment ruží
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Najvhodnejšie obdobie na výsadbu kríkov ruží je jeseň asi od polovice októbra do konca novembra. Výhodou jesenného sadenia je, že do príchodu zimy čiastočne zakorenia. Ak majú byť ruže dlhodobou ozdobou záhrady, musíme im poskytnúť primerané podmienky. Nesadíme ich, na miesta s nedostatkom svetla, kde málo kvitnú a trpia chorobami, ani do blízkosti južných stien. Najvhodnejšia je pôda hlinito piesčitá, hlboko prekyprená s dobrým obsahom humusu. Ťažké pôdy zlepšime rašelinou, kompostom a pieskom. Do kyslých pôd pridáme (aspoň dva mesiace pred výsadbou) 100 g haseného vápna na 1 m2. Veľmi ľahké pôdy zlepšíme pridaním ílovej zeminy a kompostu. Kvalitné sadenice majú tri vyzreté výhonky a primeranú dĺžku nepoškodených koreňov. Keď vysádzame ruže, ktoré boli dlhší čas vybrané z pôdy, pred sadením ich namočíme na pol dňa do vody. Je výhodné sadiť z jedného kultivaru viac kusov, aby sme v lete ľahšie mohli nastrihať kyticu rovnakých ruží. Pri výsadbe aspoň 5 kusov mnohokvetých ruží docielime žiadaný farebný účinok. Hustota výsadby závisí od druhu a bujnosti rastu kultivaru. Mnohokveté ruže sadíme na vzdialenosť 35 až 45 cm, čajové hybridy na 50 až 60 cm, popínavé na 2 až 3 m, stromčekové na meter od seba. Výhonky správne vysadených krov sa vo vegetačnom období zľahka dotýkajú, pôdu čiastočne tienia, znižuje sa vyparovanie vody a zmierňuje rast buriny, pôda je chránená pred prudkým dažďom. Sadíme ich do jamiek širokých asi 25 cm a primerane hlbokých, aby sa korene neohýbali smerom nahor. Miesto očkovania má byť 3 až 4 cm pod úrovňou povrchu pôdy. Pri plytkom zasadení kríky trpia vo zvýšenej miere mrazom, suchom a často tvoria plané výhonky. Pri sadení používame kompost, Vitahum ani minerálne hnojivá neaplikujeme, aby sa nepoškodili koreňové vlásky. Po zasadení a pritlačení pôdy kríky zalejeme vodou. Pred mrazmi chránime ruže nahrnutím pôdy do výšky asi 15 až 20 cm. Mierne mrazy nie sú pre ruže nebezpečné, postupne sa prispôsobia nižším teplotám. V oblastiach so silnými mrazmi (najmä v suchých zimách) chránime nakopcované ruže ešte vrstvou lístia a čečiny. Úspech kríkov ruží závisí od viacerých faktorov. Medzi jednotlivými kultivarmi sú značné rozdiely v odolnosti voči nízkym teplotám. Lepšie prezimujú kríky zdravé, neprehnojené dusíkom s dostatkom všetkých živín v pôde. Pri zazimovávaní stromčekových ruží odstránime listy, výhonky mierne zviažeme. Tesne pri kmienku odoberieme trochu pôdy v smere, kam chceme ohnúť kmeň. Po ohnutí ich prihrnieme pôdou. Nepoužívame materiál, ktorý zabraňuje výmene vzduchu (igelitové vrecia). Sortiment ruží je značne rozsiahly. Výber kultivarov závisí od spôsobu použitia a účelu výsadby. Mnohokveté ruže - polyanthybridy a floribundy v prevažnej miere používame na výsadbu záhonov, ale niektoré z nich sú vhodné i na rez. Medzi najznámejšie červené kultivary patria:
  • Europeana, Marlena, Lilly Marleen, Schweizer Gruss, z žltých Allgold, Sahara, Goldamarie, z ružových Tip Top, Junior, Miss, Pariser Charme. Pestrofarebné - Rumba, Samba, Variety Club, Sea Pearl, Red Gold. Z popínavých ruží je obľúbená pre veľké množstvo kvetov Paul's Scarlet Climber, nevýhodou tohto kultivaru je jednorazové kvitnutie. K novším popínavým kultivarom patrí Sympathie (červená) a Goldstern (žltá), obidve remontujú.
  • Najväčší výber býva pri veľkokvetých ružiach, ktoré sú nás snáď aj najobľúbenejšie. Zo žltých sa v škôlkach pestujú najmä: Arlene Francis, King' s Ransom, Gloria Dei. Z novších Peer Gynt, Landora, Kabuki, Precilla, Diorama, Whisky.
  • Najjemnejšou ružovou farbou sa vyznačuje Känigliche Hoheit.
  • Z ďalších do tejto farebnej skupiny patrí Carina, Ballett, Eden Rose, Peter Frankenfeld Rendez- Vous a Eiffel Tower, ktorej kvetný puk dosahuje výšku až 7 cm.
  • Z bielych ruží je osvedčená Pascali, mohutným vzrastom sa vyznačuje Mount Shasta. Youki San príjemne vonia, ale vyžaduje zvýšenú starostlivosť - ochranu proti hubovým chorobám.
  • Červených kultivarov je viac a preto výber býva i najľahší. Najtmavšou červenou ružou je Norita (zatiaľ menej rozšírená), k najvoňavejším patrí Papa Meilland, Erotika, Ales'Red,. Na rez kvetov sa hodí Mister Lincoin, Roter Champagner, Gruss 'an Berlin, Herz As, Uncle Walter a ďalšie.