Your Cart

Baza chabzdová

Baza chabzdová
Baza chabzdová
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Sambucus ebulus L. Ľudové názvy: chabzda, chabzdie, zemská baza

Opis

Trváca bylina z čeľade zemolezovitých (Caprifoliaceae), s plazivým podzemkom, z ktorého vyrastajú na jar vždy nové výhonky. Má 50-200 cm vysokú, priamu, jednoduchú byľ s perovitozloženými podlhovastými listami a červenkasté kvety v plochých vrcholíkoch. Plody sú čierne kôstkovice. Kvitne od júna do augusta. Odporne zapácha.

Výskyt

Rastie na okrajoch lesov, rúbaniskách, medzi krovím, pri cestách a rumoviskách a pod., najmä v teplejších oblastiach.

Zber

Zbierame koreň, prípadne aj listy, kvety, alebo zrelé plody. Sušíme pozorne (zväčša umelým teplom pri teplote do 45°C), korene aj zavesené, pri plodoch dbáme, aby nesplesniveli (dobre usušené zoschnú a dostanú sivú farbu). Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Droga

Radix (Rhizoma), Folium, Flos, Fructus ebuli. Plod má sladkokyslú, ostatné časti horkotrpkú chuť.

Obsahové látky

Obsahuje dosiaľ bližšie nepreskúmané horčiny, éterický olej, triesloviny, v koreni aj saponíny, živicu, v plodoch organické kyseliny; kyanogénny glykozid a iné dosiaľ neznáme látky.

Vlastnosti

Diuretikum.

Úžitok

Liečivá i technická droga. Prášok, alebo tinktúra z koreňa osoží pri vodnatieľke (možno pridať i koreň ihlice tŕnistej, ligurčeka, smohly a podobné močopudné drogy), listy, kvety, plody (posledné vo forme kompótov, medicinálnych vín, alebo likrérov) napomáhajú látkovej premene. Zvonka slúži (v liehovom výluhu) na natieranie pri bolestiach pohybových ústrojov; podporuje i vzrast vlasov (najmä koreň).

Upozornenie

Rastlina je vo väčších dávkach jedovatá (spôsobuje závraty, dráždi na vracanie a pod.). Čerstvé plody môžu zapríčiniť otravu, najmä deťom.

Poznámka

Jarné pitné kúry podporujú regeneráciu organizmu, vyčerpaného zmenou v klimatických podmienkach, následkami zimnej, často nesprávnej životosprávy, event. aj prekonaných chorôb, rušivým vplyvom prostredia i nerozumnými škodlivými zvykmi atd., čo sa zvyčjane prejavuje v tzv. jarnej únave. Vyplaveniu jedovatých látok, nazhromaždených v tele, slúžia čajoviny, zostavené z drog napomáhajúcich látkovej premene (metaboliká). Sú to napr. koreň archangeliky, bedrovníka, ligurčeka, koreň i plody chabzdy, koreň i vňať čakanky, púpavy, vňať ľubovníka, myšochvosta, potočnice, prasličky, veroniky, vresu, zlatobyle, pŕhľavy, listy mäty, bazové výhonky, gaštanový i trnkový kvet, borievky a pod. Zo zmesi pripravíme si denne aspoň pol litra čaju a pijeme nesladený po dúškoch. Kúra trvá 2-3 týždne.