Your Cart

Baza čierna

Baza čierna
Baza čierna
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Baza čierna - Sambucus nigra L. Ľudové názvy: čierna baza, psia baza, bez, biedza, pánbožkova apatieka

Opis

Ker, alebo strom z čeľade zemolezovitých (Caprifoliaceae), 5-10 m vysoký s charakteristicky páchnucimi žlto bielymi kvetmi, usporiadanými v chocholíkoch viacramenných vrcholíkov. Plody sú čierne lesklé kôstkovice s modročervenou šťavou (v Čechách "bezinky", na Morave "kozičky"). Kvitne od mája do júla.

Výskyt

Rastie medzi krovím, na pokraji lesov a hájov, pri plotoch, okolo stavenísk, na rumoviskách a pod.

Pestovanie

Pestuje sa vysádzaním v záhradách a parkoch. Darí sa jej všade, ale najlepšie vo vlhkej humóznej pôde.

Zber

Zbierame kvety a to celé súkvetie s krátkou stopkou (cum stipite), alebo bez stopky (sine stipite), prípadne aj zrelé plody so stopkou alebo bez nej a mladé listy so stopkami, keď začínajú nadobúdať tvar. Kvety odrezávame v suchom počasí a pozorne sušíme zavesené za hlavnú stopku na motúz (na zachytenie odpadávajúcich kvetov podložíme biely papier), alebo rozložené bez stopiek (ktoré v tomto prípade hneď po zbere poodtŕhame) v tenkých vrstvách pri teplote do 45 °C. Schnú pomaly. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Droga

Flos, Fructus, Folium sambuci (Sambuci nigrae), Flossambuci (sine stipite). Má svoj osobitný pach a slizovito škrabľavú chuť.

Obsahové látky

Obsahujú glykozidy sambunigrín a rutín, éterický olej (hlavná zložka terpény), sliz, živicu, cukry, pektín, cholín, v plodoch najmä glykozidické farbivá, organické kyseliny, vitamíny a iné látky.

Vlastnosti

Diaforetikum, diuretikum, antineuralgikum, mierne laxans.

Úžitok

Upotrebuje sa v lekárnictve, potravinárstve atď. Kvet je súčasťou liekopisnej preháňavej čajoviny a iných prípravkov, ináč ako domáce liečivo pri chorobách z prechladnutia (zvyšuje potenie a znižuje horúčku). Mladé listy (výhonky) osožia pri jarných kúrach napomáhajúcich látkovej premene. Šťava, prípadne lekvár z plodov dobre pôsobí pri neuralgii, zavárané plody s vodou dávajú osviežujúci chladiaci nápoj.

Upozornenie

Rastlina je vo väčších dávkach jedovatá. Nezamienať s ostatnými druhmi bazy, ani s podobnými kvetmi a plodmi iných rastlín!

Poznámka

Chutnú močopudnú limonádu pripravíme, keď asi 5 veľkých bazových kvetov, 1/2 kg kryštálového cukru a 1 pokrájaný citrón v 5l fľaši zalejeme do plna vodou, uzavrieme zaváracím papierom, necháme 8 dní na slnku a precedíme do fliaš (treba ju však v krátkom čase spotrebovať).