Your Cart

Benedikt lekársky

Benedikt lekársky
Benedikt lekársky
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Cnicus benedictus L. Ľudové názvy: benedikt, karduskbenedykt, ostropes, bodliak požehnaný

Opis

Jednoročná bylina z čeľade astrovitých (Asteraceae), predtým úborovitých (Compositae) s červenohnedým podzemkom, bodliakovitého tvaru, chlpatá. Má 30-60 cm vysokú rozkonárenú stonku a páperisté žlté kvety. Prízemné i byľové listy sú na vrchole a výkrojkoch ostnaté. Plod je štetinatá nažka. Kvitne od mája do septembra. Má veľmi horkú chuť a silný korenistý pach.

Pestovanie

Darí sa mu vo vápnitej, mierne vlhkej pôde na slnečnej strane. Semená vysievame postupne (v intervaloch) skoršie na jar do riadkov 30-50 cm od seba vzdialených, aby rastlina mala dosť svetla a nepoliehala. Plejeme kým porast nezmohutnie a okopávame aj po zbere. U nás je šľachtený.

Zber

Zbierame vňať (list) a to viac ráz do roka. Najprv odrežeme len prízemné listy vo výške asi 5 až 10 cm nad zemou, podľa toho, aké dlhé stopky majú a či nie sú znečistené, neskôr režeme i byľové listy a napokon (pri poslednom ročnom zbere) aj byľové vŕšky s kvetmi, ktoré s listami nesmieme pomiešať. Najmohutnejšie kusy necháme vykvitnúť na semeno. Keď plody dozrejú, odtŕhame celé hlávky. Sušíme v tenkých vrstvách pri teplote do 30 °C oddelene, lebo rastlina je horká a za čerstva lepkavá. Celú bylinu neradno zbierať a sušiť, lebo osi stopky sú veľmi silné a mäsité, preto schnú veľmi pomaly. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Droga

Herba cardui benedicti (syn. acanthi germanici, cnici sancti). Bez pachu, veľmi horkej chuti.

Obsahové látky

Obsahuje laktónovú horčinu knicín, ktorá má azulénovú štruktúru, tríeslovínu, sliz, éterický olej a iné látky.

Vlastnosti

Amárum, roborans, antiflogistikum, hemostyptikum.

Úžitok

Upotrebuje sa v lekárnictve a likérníctve. Podporuje trávenie, povzbudiuje nervovú činnosť, napomáha látkovej premene. Osoží aj pri chorobne zvýšenej te1esnej teplote a s vňaťou zemežlče, paliny pravej, čakanky a myšochvosta pri nechuti osôb s chorým žalúdkom a črevami, vo forme medicinálneho vína aj pri rekonvalescencii. Podľa literatúry účinkuje aj antibíoticky, pôsobí na niektoré choroby, vyvolané vírusmi (herpes = opar) a zvyšuje vylučovanie kyseliny močovej, takže ho možno použiť aj pri dne, reume atď., ale len ak nie sú napadnuté obličky! Vo väčších dávkach vyvoláva vracanie. Zvonka (najmä šťava z čerstvých listov) urýchľuje hojenie hnisavých rán, vyrážok a pod.

Poznámka

Pri manipulácii s rastlinou odporúčame vziať si rukavice, lebo pichá a zanecháva na rukách horkosť. Suchá dráždi v hrdle, nose a očiach.