Your Cart

Hloh obyčajný a Hloh jednosemenný

Hloh obyčajný a Hloh jednosemenný
Hloh obyčajný a Hloh jednosemenný
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Hloh jednosemenný - Crataegus monogyna Jacq. Lat.: Hloh obyčajný - Crataegus oxyacantha L. Ľudové názvy: hloh, lôh (obyčajný = tupolistý, jednosemenný =ostrolistý), č.hloh jednoblizný

Opis

Kry, alebo aj nižšie stromy z čeľade ružovitých (Rosaceae) s hladkou sivou kôrou a hrčovitými konármi, na ktorých sú krátkostopkaté listy a nepríjemne zapáchajúce biele, prípadne ružové vrcholíkovité kvety. Plody sú vajcovitoguľaté nepravé kôstkovice (hlohyne, ľudovo lohyne, hložinky), ktoré dozrievaním sčervenejú. Kvitnú od mája do júna.

Výskyt

Rastú na stráňach a na okrajoch lesov.

Pestovanie

Pestuje sa v parkoch a záhradách ako nezostrihávaný živý plot, alebo v alejach.

Zber

Zbierame biele kvety, alebo bielo kvitnúce bylinné konce konárov (bez drevnatých častí), čiže listy s kvetmi, prípadne len samé listy, ako aj zrelé červené plody, všetko len z divorastúcich rastlín. Sušíme pri teplote do 35 °C. Kvety a listy schnú rýchlo, plody spravidla dosušujeme nad pecou (pri teplote najviac 70 °C). Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Droga

Flos, Folium cum flore, Folium, Fructus crataegi (syn. spinae albae). Má nepríjemný pach a horkastú chuť.

Obsahové látky

Obsahuje najmä flavonoidy (hyperozid, kvercetín, vitexín a i.). triterpénové kyseliny prv označované ako kyselina krategová, alebo krategový laktón (sú to najmä kyselina krategolová a ursolová, v malej miere oleanolová), ďalej aeskulín, purínové deriváty (adenozín, adenín, gvanín), triesloviny, saponín, acetylcholín, v oplodí aj antokyán, v plodoch ešte éterický olej, pektíny, vitamíny B, C a iné látky.

Vlastnosti

Hypotonikum, antisklerotikum, kardiosedatívum.

Úžitok

Kvet je súčasťou viacerých farmaceutických prípravkov. Osoží pri vápenatení tepien, vysokom krvnom tlaku, srdcových ťažkostiach nervového pôvodu, v klimaktériu a pod.

Upozornenie

Užívať len po dohode s lekárom! Pri zbere a manipulácii s rastlinou varujme sa kliešťov spôsobujúcich uštipnutím encefalitídu (vírusový zápal mozgu).

Poznámka

Ružovitokveté, ako aj pestované sorty a príbuzné druhy nezbierame. Používanou drogou býva i kôra (Cortex crataegi). Ináč hloh, ako tvarom dosť pestrý a obsahovými látkami zaujímavý rod, je predmetom stáleho výskumu; v praxi sa upotrebujú i druhy tu nepomenované.