Trváca bylina Z čeľade bôbovitých (Fabaceae), S rozkoreneným podzemkom. Má 40-100 cm vysokú priamu stonku s nepárno perovitozloženými, ostňovito špicatými listami a dlhé strapce bielych kvetov s modrofialovými, alebo žltobielymi strieškami. Plody sú tenké mnohosemenné struky. Kvitne od júla do augusta.
Výskyt
Rastie na vlhkých miestach, popri potokoch, najmä ná južných stráňach.
Pestovanie
Darí sa jej v hlbokej, dobre obrobenej živnej pôde so spodnou vlahou v teplej, chránenej polohe. Rozmnožujeme ju semenami, ktoré vysievame priamo na pole ako krmovinu do riadkov spravidla na jar, lebo zasiata v jeseni môže zamrznúť. Pretŕhame na vzdialenosť asi 50 cm. Obohacuje pôdu dusíkom (ako všetky vikovité rastliny). Rastie rýchle, ale kultúra aj chytro redne, lebo ťažko znáša striedanie zimy a tepla. Škodia jej i hrdze a perenospóra. U nás je šľachtená (predtým bola pestovaná ako krmovina).
Zber
Zbierame vňať a to kvitnúce, hojne olistené, 10-20 cm dlhé vŕšky stonky, po prvom roku aj viac ráz do roka. Sušíme pri teplote do 50 °C, uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.
Droga
Herba galagae. Bez pachu, horkastotrpkej chuti.
Obsahové látky
Obsahuje izoamylén - guanidín galegín, flavónový glykozid galuteolín, horčíny, tríesloviny, sapomíny a iné látky.
Vlastnosti
Laktagogum, antidiabetikum.
Úžitok
Upotrebuje sa v lekárnictve pri výrobe prípravkov podporujúcich tvorbu materinského mlieka. Osoží aj pri cukrovke (znižuje hladinu cukru v krvi). Ako krmivo povzbudzuje dojivosť kráv.
Upozornenie
Nezamieňať s príbuznými rodmi (druhmi) z čeľade bôbovitých. Niektoré z nich sú jedovaté, napr. ranostaj pestrý.