Dvojročná rastlina z čeľade bôbovitých (Fabacaea), s vretenovitým koreňom. Má 30-150 cm vysokú, poliehavú, rozkonárenú stonku, drobné vajcovité listy so zúbkatým okrajom a voňavé žlté kvety v riedkych klasovitých strapcoch. Kvitne od júna do septembra. Je medonosná.
Výskyt
Rastie hojne na úhoroch, pasienkoch, stráňach, rumoviskách, pri cestách a pod.
Pestovanie
Pestuje sa ako všetky ďatelinoviny na piesočnatej vápenitej pôde. Je nenáročná, odolná voči suchu aj mrazu.
Zber
Zbierame kvitnúcu vňať, t.j. kvetné vŕšky, alebo len kvet. Sušíme pozorne v tenkých vrstvách pri teplote do 35°C. Schne rýchlo. Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.
Droga
Herba, Flos meliloti (syn. meliloty citrini). Má silný kumarínový pach a horkastú chuť.
Obsahové látky
Obsahuje kumarín, melilotín (v čerstvej rastline obe glykozidne viazané - len sušením sa uvoľňujú), sliz, cholín, éterický olej, trieslovinu, živicu, flavónové farbivá, v kvetoch aj éterický olej s voľným kumarínom a iné látky.
Vlastnosti
Antikoagulans, emoliens, expektorans, emenagogum.
Úžitok
Súčasť antiastmatického prášku a iných liečivých prípravkov. Osoží pri kašli, záduchu (prieduškovej astme), kŕčových žilách, trombóze a pod., zvonka na prípravu obkladov, alebo na obmývanie pri kožných chorobách (vredy predkolenia), hemoroidoch a i. Kvetnú drogu niekde používajú ako aromatickú prísadu do fajčiva.
Upozornenie
Všetky druhy komoníc sú vo väčších dávkach jedovaté, lebo pri vnútornom použití spôsobujú zníženie krvnej zrážanlivosti. (Prvé príznaky: úporné bolesti hlavy, vracanie, závraty, nespavosť).
Poznámka
Z príbuzných druhov zbierame zväčša jednoročnú komonicu najvyššiu (Melilotus altissima Thuill., č. Komonica biela). Patrí medzi odrody pestovaných kŕmnych rastlín (šľachtená je v skupine ďatelín). Má dobre olistenú stonku a biele kvety. Dezinficiens.