Your Cart

Kostihoj lekársky

Kostihoj lekársky
Kostihoj lekársky
0,00€
Bez DPH: 0,00€
Lat.: Symphytum officinale L. Ľudové názvy: medunica, svalník, čierny koreň, dobrý koreň

Opis

Trváca bylina z čeľade borákovitých (Boraginaceae), so zväzkom hrubých, zvonku čiernych, vo vnútri bielych, sliznatých koreňov, vyrastajúcich z krátkeho podzemku. Má 50-100 cm vysokú drsnú stonku s veľkými chlpatými listami a červenkastofialovými, niekedy aj ružovkastobielymi, alebo žltkastobielymi kvetmi. Kvitne od mája do augusta.

Výskyt

Rastie na vlhkých miestach, najmä na lúkach a poliach, pri cestách a plotoch, medzi krovím, v priekopách, na brehoch vôd a pod. ako burina.

Zber

Zbierame koreň, prípadne aj vňať, alebo len listy. Sušíme prirodzeným, koreň aj umelým teplom pri teplote do 35°C. Schne pomaly. Uschovávame dobre uzavretý a chránime pred svetlom a vlhkom. Ľahko sa kazí (hnedne) a dlho nevydrží.

Droga

Radix, Herba, Folium symphyti (syn. consolidae majoris). Bez pachu, slizovitej chuti.

Obsahové látky

Obsahuje pomerne značné množstvo slizu, triesloviny, škrob, asparagín, alantoin, alkaloidy, éterický olej a iné, dosiaľ bližšie nepreskúmané látky.

Vlastnosti

Mucilaginózum, antiflogistikum.

Úžitok

Podporuje hojenie rán a vytváranie náhradných tkanív v tele (granulácia) aj s kosťotvornými účinkami. Osoží aj pri chronických zápaloch dýchacích ciest, tuberkulóze, vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika, hnačke a pod. Zápar sa používa na omývanie, alebo obklady pri akútnych kožných zápaloch, ekzémoch, pri hnisavých ranách, gangrénach, vredoch predkolenia a pod. Náplasť z čerstvého nadrobno postrúhaného kostihojového koreňa, prípadne z čerstvých rozdrobených kostihojových listov a čerstvej vňate nátržníka husieho s bravčovou masťou (v pomere 2 diely kostihoja, 1 diel nátržníka, 1 diel masti) zmierňuje bolesti kĺbov, šliach i svalstva, napomáha hojeniu pri zlomeninách a pomliaždeninách, vstrebávanie opuchlín atď. Koreň v čaji, alebo medicinálnom víne kedysi užívali aj pri tzv. chrlení krvi a pri rôznych poraneniach a úrazoch, fraktúrach kostí a pod., ďalej pri črevných kataroch a poruchách močových ciest, sprevádzaných krvavým, alebo hnisavým močením a pri ženských chorobách (častá, alebo silná menštruácia, výtok a i.).

Poznámka

Starý latinský názov rastliny Consolida (alebo Confirma) značí bylinu sceľujúcu (staroslav. svalujúcu) rany.